Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's Türkiye'de kredilerin tasarruflardan çok daha hızlı artmasının bankacılık sistemi için likidite ve fonlama riski yarattığını, uzun vadede bu riskin artabileceğini belirtti.

S&P tarafından yayımlanan raporda, 2009 sonu ile bu yıl Eylül ayına kadar mevduatın yüzde 43.4 büyümesine karşılık kredilerin yüzde 92.5 arttığına dikkat çekilerek, "Türk bankaları ortaya çıkan fonlama açığını yurtdışından borçlanarak ve vadesi dolan Hazine tahvillerini çevirerek kapatıyor" denildi.

S&P analisti Magar Kouyoumdjian, bu durumun Euro Bölgesi'nde ortaya çıkabilecek likidite sıkışıklığı gibi bulaşıcı riskler karşısında Türkiye'yi hassas hale getirdiğini belirterek, "(Fonlama açığı) kısa vadeli borçlanılması ve uzun vadeli borç verilmesinden kaynaklanan vade uyumsuzluğunu güçlendiriyor ve dolayısıyla likidite risklerini artırıyor" dedi.

Raporda, 2011'de kredi artışını yavaşlatmak için tedbir alındığı ancak uzun vadede Türkiye'de kredi iştahının gücünü koruyacağına dikkat çekilerek, "Bu durumun fonlama ve likidite üzerindeki baskıyı artıracağını düşünüyoruz" denildi.