TAV'ın yüzde 38'i Fransızların

TAV'daki yüzde 38 hissenin Fransız ADP'ye 874 milyon dolara satışı için sözleşme imzalandı.

12.03.2012 - 09:21

TAV'ın yüzde 38'i Fransızların

TAV Havalimanları Holding'in toplamda yüzde 38 hissesi Fransız havaalanı işletmecisi Aeroports de Paris'ye 874 milyon dolara satıldı.

Akfen Holding TAV Havalimanları Holding'te bulunan hisselerinin yüzde 18'ini 414 milyon dolara Aeroports de Paris'ye sattığını açıkladı. Tepe İnşaat da TAV'daki yüzde 18 hissesini 414 milyon dolara ADP'ye sattığını KAP'a açıkladı. Sera Yapı Endüstri de TAV'daki yüzde 2 hissesini 46 milyon dolar bedelle sattı.

TAV Havalimanları Holding yönetim kurulu 11 kişiden oluşacak. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener görevlerine devam edecek.

Aeroports de Paris Management Yönetim Kurulu için üç üye; Tepe ve Akfen birlikte toplam üç üyeyi aday gösterecek; İcra Kurulu Başkanı aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaparken Yönetim Kurulu'nda dört tane de bağımsız üye yer alacak.

Hisse satışıyla birlikte Akfen Holding'in payı yüzde 26'dan yüzde 8'e inecek. Tepe İnşaat'ın payı da yüzde 26'dan yüzde 6'ya inecek. TAV'da Sera Yapı'nın payı yüzde 2'ye düşecek. Şirketin yüzde 40'ı da halka açık.

DİĞER FRANSIZ TEKLİFİ ARTIRMADI
Sürece yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, bir diğer teklif sahibi konumundaki Fransız Vinci yaklaşık bir hafta önce bunun önemli miktarda altında bir teklifte bulunmuş ve söz konusu teklifini artırmamıştı.

'EN BÜYÜK KIZI EVLENDİRDİK'
Akfen Holding ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV'daki hisse satışına ilişkin, ''Ben, olaya en büyük kızımızı evlendirdik diye bakıyorum. Aeroports de Paris ile ilişkimiz yeni değil. Böyle bir fırsatın gelmesi ve onların da bunu iyi algılaması, bu güzel birlikteliğin doğmasına sebebiyet verdi'' dedi.

Bu anlaşmadan sonra Akfen olarak yatırımlara devam edeceklerinin altını çizen Akın, ''Türkiye'ye altyapıda hizmet veriyoruz. Bu konuda özelleştirmeden çıkacak işler dahil olmak üzere, yeni yatırımlarımıza devam edeceğiz. Büyüme ve daha fazla istihdam sağlamak, bizim için en önde gelen hususlardan bir tanesi. Bugün TAV'ın 25-26 bin çalışanının ilerde 40 bin-50 bin sayısına ulaşacağından hiç şüphem yok'' şeklinde konuştu.

Söz konusu anlaşmanın TAV'daki 6. çıkışları olduğuna işaret eden Akın, ''Ama hala daha içerdeyiz'' dedi.

ADP: 88 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERDİ
Aeroports de Paris, aralarında Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly ve Paris-Le Bourget'in de olduğu havalimanları geliştiriyor ve işletiyor. 2011'de, Aeroports de Paris 88 milyondan fazla yolcuya ve 2,5 milyon tondan fazla kargo ve postaya hizmet verdi.

Aeroports de Paris Group, terminal işletmelerini ve sunduğu hizmetleri geliştirme yönündeki stratejisini hayata geçirirken, aynı zamanda perakende satış ve emlak alanında da ilerlemeyi sürdürüyor. 2011'de grubun gelirleri 2 milyar 502 milyon Euro olarak gerçekleşti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...