Tramvay sepete girdi, kadın mantosu çıktı

Enflasyon hesaplamasında baz alınan sepete tramvay ücreti ve süper loto dahil edildi. Çıkan ürünler, yünlü kumaş, kadın mantosu ve atık çöp ücreti oldu.

26.01.2011 - 14:35

Tramvay sepete girdi, kadın mantosu çıktı

Enflasyon rakamlarında hep tartışma konusu olan enflasyon sepetinin kapsamı yenilendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yıl enflasyon hesaplamasında esas alınacak harcama kalemlerini açıkladı.

Buna göre, TÜFE sepetine tramvay ücreti ve süper loto sepete dahil edildi. Çıkan ürünler, yünlü kumaş, kadın mantosu ve atık çöp ücreti oldu.

Sepette TÜFE'nin ana harcama gruplarındaki ağırlıklarda değişikliğe gidildi. Gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 27.6'dan yüzde 26.78'e indi. Konut-su-elektrik ağırlığı yüzde 16.83'ten yüzde 16.46'ya iniyor.

ULAŞTIRMANIN AĞIRLIĞINDA ARTIŞ
Ulaştırma grubunun ağırlığı ise yüzde 13.9'dan yüzde 15.15'e çıkıyor. TÜFE sepetinin en ağırlıklı ilk 20 ürünü toplam ağırlığın yüzde 52.55'ini oluşturuyor.

İMALAT SANAYİNİN PAYI AZALDI
ÜFE sepetindeki en ağırlıklı ilk 20 ürün toplam ağırlığın yüzde 27.81'ini oluşturuyor. ÜFE sepetinde en ağırlıklı sektör olan imalat sanayinin ağırlığı yüzde 72.95'ten yüzde 70.68'e düştü. Tarım sektörünün ağırlığı yüzde 17.07'den yüzde 17.49'a çıkacak.

81 İL, 74 İLÇEDEN VERİ GELİYOR
TÜFE endeksinde toplam 445 kalem yer alıyor. Türkiye'de 81 il merkezinden ve 74 ilçeden fiyat alınıyor.

Yeni sepete göre enflasyon rakamları 3 Şubat'ta açıklanacak. TÜFE 2010 sonunda yüzde 6.40 olarak gerçekleşmişti.

SEPETTE DİKKAT ÇEKEN ÜRÜNLER
Sepette kapsanan ürünler, hanehalklarının yaptığı harcamalar oranında temsil ediliyor. Sepetteki en ağırlıklı ilk 20 ürün; kira, taze sebzeler, ekmek, elektrik, otomobil, su, benzin, cep telefonu görüşme ücreti, et, taze meyveler, tüp, dolmuş ücreti, LPG, sigaralar, doğalgaz, kömür, mazot, beyaz peynir, lokantada yenenler ve deterjanlardan oluştu.

Faks, modem cihazı, telefon kart ücreti, PTT koli gönderme ücreti, tramvay ücreti, köprü geçiş ücreti, şans oyunu (10 Numara), pamuk, otoban geçiş ücreti, dikiş ipliği, ayakkabı tamiri, bankayla para havale ücreti, veteriner ücreti, pirinç unu, mektup gönderme ücreti, tiyatro, viski, ilk yardım aletleri, banliyö tren ücreti, kakaolu içecekler ve boş CD'de sepetteki en az ağırlıklı son 20 ürün oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...