TÜSİAD, Diyarbakır’da 13 askerin şehit edildiği terör saldırısıyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "TÜSİAD olarak Diyarbakır’da gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyor, yaşamlarını yitiren güvenlik güçleri mensuplarına Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, yaralı askerlere acil şifalar diliyoruz.

Bu saldırı, özlemini duyduğumuz diyalog ortamını ve elde edilmiş istikrarı zedelemek amacı gütmektedir. Hiçbir gelişme bir insanlık suçu olan terörü ve insan yaşamına kastetmeyi meşru kılamaz, hiçbir haklı mücadelenin parçası yapamaz.

Genel seçimlerin ardından, katılımcı bir anayasanın oluşturulmasına yönelik beklentinin oluştuğu bu dönemde, demokratikleşme süreci şiddetten beslenenlere kurban edilmemelidir. Bu gibi şiddet olayları vatandaşlarımızın demokrasi ve huzur iradesini kırmamalıdır.

Bu noktada temel sorumluluk hiç şüphesiz, öncelikle siyaset kurumundadır. İş dünyası olarak, TBMM’de grubu bulunan veya bulunmayan tüm partilerimizin, sorumluluk anlayışı ile Türkiye’ye kurulmuş bu pusuyu bozarak, saldırıyı ortak bir dil ve iradeyle şiddetle kınamasını ve demokratikleşme sürecine hizmet edecek yeni bir diyalog ortamını geliştirmesini bekliyoruz."