TÜSİAD'dan yaptırım açıklaması

TÜSİAD Başkanı Bilecik, ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili yaptığı açıklamada "Alınan bu yaptırım kararının kabul edilemez nitelikte olduğunun bilinmesini isteriz" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 02.08.2018 - 15:32

tusiad.jpg

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 90 yıllık birikime dayanan ikili ilişkiler, karşılıklı kültürel ve ekonomik temasların etkisiyle güçlenmiş, zamanla ortak Batı değerlerine, ve jeo-stratejik temellere dayanan bir müttefikliğe dönüşmüştür. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi boyunca değişmeyen en önemli unsursa stratejik müttefikliğin bir gereği olarak diplomatik ve kültürel diyalog yoluyla ortak sorunların çözülmesi ve aklıselimin her kırılma riski anında galip gelmesi olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, iki ülke arasında yaşanan son diplomatik sorun karşısında almış olduğu yaptırım kararı, söz konusu stratejik müttefikliğin doğasına aykırıdır ve iki ülke arasındaki ilişkilerin onarılamaz seviyede bozulması tehlikesini doğurmuştur. Alınan bu yaptırım kararının kabul edilemez nitelikte olduğunun bilinmesini isteriz.

TÜSİAD olarak Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ikili ilişkilerin, diyaloğu ve diplomatik teamülleri temel alan yapıcı bir yaklaşım çerçevesinde onarılmasını temenni ediyoruz.”

VİDEO: ABD'DEN TÜRKİYE'YE BRUNSON YAPTIRIMININ YASAL DAYANAĞI NE, ULUSLARARASI BAĞLAYICILIĞI VAR MI?

Sayfa Yükleniyor...