Yapı Kredi'ye 1.2 milyar dolarlık kredi

Yapı Kredi, 1 milyar 250 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi aldı.

Anadolu Ajansı 30.09.2010 - 12:20

Yapı Kredi'den yapılan yazılı açıklamada, 342 milyon 500 bin dolar ve 670 milyon Euro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden sağlanan 1 yıl vadeli kredinin faiz oranının, yıllık libor yüzde 0,75 olduğu belirtildi.

İhracatın finansmanında kullanılacak olan sendikasyona, Yapı Kredi'nin yakın ilişkide olduğu 22 ülkeden 48 bankanın katıldığı dile getirilen açıklamada, söz konusu kredinin Eylül 2009 yılında imzalanan sendikasyona göre yüzde 125'lik bir yenileme oranına ve 50 baz puan daha düşük faiz maliyetine sahip olduğu kaydedildi.

Sendikasyonun koordinatörlüğünü ve düzenleyiciliğini UniCredit Bank Austria'nın üstlendiği bildirildi.

Yapı Kredi Murahhas Aza ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, konuya ilişkin değerlendirmesinde, uluslararası finansal piyasalarda güçlüklerin yaşandığı bir dönemde Yapı Kredi'nin yüksek itibarını gösteren bir işleme imza attıklarını belirtti. Açıkalın, şunları ifade etti:

''Bu anlaşmada Yapı Kredi'nin kriz yılında dahi gösterdiği yüksek performansın ve sahip olduğu sağlam mali yapının önemli etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yapı Kredi'nin güçlü muhabir ilişkileri ağı ve dış ticaretteki lider konumu sayesinde sağladığımız bu kaynağı, ihracat yapan müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu anlaşma ile koşullar ne olursa olsun, Yapı Kredi'nin ve Türk bankacılığının uluslararası piyasalardaki güvenilirliğinin son derece yüksek olduğu bir kez daha tescil edildi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...