Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı VIP Salonun'unda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye için herhangi bir gaz sıkıntısının söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye'nin Batı Hattı Kontratı'nı sonlandırmış olmasının o boru hattından gaz geçmeyeceği anlamına gelmediğini altını çizen Yıldız, ''Oradan yine gaz geçer. Ama özel sektör marifetiyle, kamunun eliyle olmayabilir. O yüzden Türkiye'nin gazsız kalması inşallah söz konu değildir'' dedi. Yıldız, kontratın istenen indirim verilmediği için sonlandırıldığını hatırlattı.

Özel sektörün payının artırılmasının söz konusu olduğunu ifade eden Yıldız, BOTAŞ'ın daha rekabetçi bir piyasa oluşması açısından da gaz kontratlarını zaman zaman devrettiğini anımsattı. Bunların ihale yoluyla şeffaf bir şekilde yapıldığı söyleyen Yıldız, gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Taner Yıldız, İran'ın Türkiye ile doğalgaz santrallarına ilişkin iş yapma istediğinin hatırlatılması üzerine, ''Eğer uygun görülmesi halinde İran'ın doğalgaz santrallarıyla alakalı talepleri var. Bunları yine karşılıklı değerlendiriyoruz. Türkiye'de birçok batılı firma olduğu gibi İranlı firmalar da iş yapmak istiyor. Türkiye bu anlamda hem hukukuyla hem de enerji sektöründeki zeminiyle son derece yatırım yapmaya müsait iyi bir ortamdır'' açıklamasını yaptı.

Bakan Yıldız, dövizdeki yükseliş hatırlatılarak doğalgaz fiyatlarında yeni bir artış beklenip beklenmediğine ilişkin olarak ise, spekülatif haberlerden daima uzak kaldıklarının altını çizerek, şunları ifade etti:

''Yakında, uzakta zam gelir mi, gelmez mi konuları her ay kendi içerisinde değerlendiriliyor. Tabii ki ithalat yapılan bir kalem... Son 29 ay içerisinde aldığımız doğalgaz fiyatına yüzde 39 civarında zam gelmişti. Tabii ki ithal kalemlerinde dövizin artmış olması bizim için sevindirici bir nokta değildir.''