Yıldız: Nükleerde temyize gitmeyeceğiz

Enerji Bakanı Yıldız, nükleer santral ihalesinde yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili olarak, "Konuyu temyize götürmek yerine, yönetmelik değişikliği şeklinde bir noktaya getirmek istiyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 13.11.2009 - 12:26

Saran Enerji ve İspanyol Fersa arasında Ankara Rixos Oteli'nde yapılan ortaklık anlaşması imza törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin Danıştay'ın aldığı kararla ilgili Enerji Bakanlığı'nda hukuki bir değerlendirme yapılıp yapılmadığını sormaları üzerine Yıldız, Danıştay'ın kararının önem taşıdığını ve bu konuda hukukçularla bugün nihai bir görüşme yapacaklarını söyledi.

''Ama herhalde temyize gitmemeyi düşünüyoruz'' diyen Yıldız, Danıştay'ın aldığı kararın enerji konusundaki kararlar için önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Nükleer santral için yönetmeliklerin düzenlenmesinde yasama, yürütme ve yargının beraberce davranabileceği bir uzlaşı içinde olmak istediklerini belirten Yıldız, Türkiye'de nükleer santralin kurulmasının önemine işaret etti ve bu konunun hükümetten hükümete değişen bir enerji politikası olması yerine bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini bildirdi.

Yıldız, ''2010 yılı içinde inşallah Sinop'la alakalı da çalışmalarımız devam edecek ve mutlaka bir sonuca ulaştırmamız lazım'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Temyize gitmemeniz ne anlama geliyor, biraz açar mısınız?'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, şöyle konuştu:

''Yönetmeliğin 3 maddesiyle ilgili Danıştay'ın aldığı kararı temyiz etmeyebileceğimizi söylüyorum. Bu şu demek; biz bunun hukukla beraber gerçekleştireceğimiz enerji konularında önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Nükleer enerji santrallerini ülkemize kazandırmak için yönetmeliklerin düzenlenmesinde yasama, yürütme ve yargının birlikte hareket etmesi lazım. Biz hukukta Enerji Bakanlığı veya Danıştay'ın haklı olduğunu göstermek yerine, bundan çok fazla bir kazanım sağlayamayacağımız için hızlıca hareket edip bir değerlendirme yapacağız. Nihai değerlendirmemizi de bugün arkadaşlarımızla gözden geçireceğiz.''

Konuyu temyize götürmek yerine yönetmelik değişikliği şeklinde bir noktaya getirmek istediklerini vurgulayan Yıldız, ihaleyi de ''şu veya bu şekilde'' mutlaka nihayetlendirmek istediklerini bildirdi. Yıldız, ''İhalenin daha fazla uzamaması gerektiğini ve şu veya bu şekilde mutlaka nihayetlenmesi gerektiği kararını veriyoruz'' dedi.

İRAN URANYUMUNUN TÜRKİYE'DE DEPOLANMASINA HAYIR DEMEYİZ
İran'ın uranyumunun Türkiye verilmesi konusu ve Türkiye'de uranyumun depolanmasının sorun olup olmayacağı yönündeki sorular üzerine Yıldız, konuyla ilgili şu ana kadar kendilerine resmi bir talep ulaşmadığını, fakat görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Hem İran tarafı, hem de Birleşmiş Milletler nezdindeki ülkelerden böyle bir talep olması halinde uranyumun Türkiye'de depolanmasıyla ilgili bir problem olmadığını ve buna hayır demeyeceklerini ifade eden Yıldız, ışınıma girmeyen, reaksiyona girmeyen düşük düzeyli uranyumların depolanmasıyla ilgili herhangi bir problem olmayacağını vurguladı.

Yıldız, ''Teknik açıdan depolanma problem değil. Önemli olan sayın cumhurbaşkanımızın, sayın başbakanımızın yaptığı görüşmelerde alınacak karar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...