İlişkili Haberler

Kararın ardından gazete binası hareketlendi. Gazete çalışanları, gazetenin ana giriş kapısını demir zincirlerle kilitledi. Bina önünde toplananlar kararı protesto etti.

Yeni yönetim kurulunu oluşturmak üzere kayyum olarak atanan avukatlar Tahsin Kaplan, Metin İlhan ve Sezai Şengönül gece saatlerinde bina önüne geldi. Ancak kalabalık kayyumların içeri girmesine izin vermedi.

Polis kalabalığı dağılması için uyardı, ardından tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Kayyumlar polis ekipleri eşliğinde binaya girdi. Polis bina önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

CHP'DEN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zaman Gazetesi ve bağlı kuruluşlarına kayyum atanması ile Boydak Holding yöneticilerine yönelik operasyonu değerlendirdi.

Yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Bu kayyum kararı, son yıllarda ülkemizde sıkça görülen medya özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına dönük uygulamaların yeni bir örneğidir" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin ihtiraslarına ve beklentilerine hizmet etmek amacıyla, yargı organlarının bir kısmının aldığı kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir. Öte yandan, daha önceki deneyimler göstermiştir ki kayyum kararları, kayyum atanan medya organlarının yönetimini öngörmemektedir. Kayyum heyetleri, kayyum atanan kuruluşları yönetmek yerine, tasfiyeleri doğrultusunda adımlar atmaktadır. Bu kararlar, Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP Hükümeti'nin, kendisine muhalif tüm sesleri birer suç örgütü olarak gören diktacı ve otoriter yaklaşımlarının kanıtıdır."

Ancak yönetim erkinin talepleri doğrultusunda hangi adımlar atılmış olursa olsun, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların kamuoyunca bilinmesinin engellenemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Öte yandan, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine yönelik operasyonu da iş dünyamıza yönelik yeni bir sindirme girişimi olarak görüyorum. Türkiye'nin önemli sanayicilerinden Boydak Ailesi'nin yaşadığı mağduriyetin, en kısa sürede son bulmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

TGC'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada ise "Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu" denildi.

TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasına karar verdi. Gözaltılar, tutuklamalar, internet erişiminin engellenmesi ve ağır para cezalarıyla basını susturan zihniyet, şimdi de kayyumlar eliyle gazete ve televizyonların içini boşaltıp yok ediyor. Basın sektöründe işsiz gazetecilerin sayısı da her gün biraz daha artıyor. Halkın haber almadaki çeşitlilik kanalları hızla tüketiliyor. Hatırlanacağı üzere İpek Medya Grubu'na atanan kayyumlar kısa sürede basın şirketlerinin tümünün kapısına kilit vurdu. Aynı akıbetin Zaman Gazetesi için de söz konusu olmayacağını umuyoruz. İktidara, görüşlerini benimsemediği medya kuruluşlarına müdahale ederken, binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına neden olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz."