İlişkili Haberler

İzmir'de, hekim kontrolünde yaptığı diyetle 2 yılda 70 kilo veren ve bu süreçte yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Gül Baykan, örnek mücadelesiyle çok sayıda takipçisinin de kilo vermesine vesile oldu.

İnsülin direnci, tiroid rahatsızlığı, hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme nedeniyle 145 kilogram ağırlığa ulaşan Baykan, zayıflamak için 2 yıl önce Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Diyet Uzmanlığı Polikliniğine başvurdu.

Hekim kontrolünde diyete başlayan Baykan, bu süreçte 70 kilo vermeyi başardı.

"10 YAŞINDAN SONRA KİLO ALMAYA BAŞLADIM"

Tedavisi sırasında "Diyet Mevzuları" adıyla sosyal medya hesabı açan Baykan, kilo verme sürecinin her aşamasını takipçileri ile paylaştı. Genç kadın, 23 bin takipçiye ulaştığı sosyal medyada adeta "fenomen" oldu.

Zayıflama öyküsünü sosyal medya hesabında paylaşan ve örnek mücadelesiyle çok sayıda takipçisinin de kilo vermesine vesile olan Baykan, Diyetisyen Emre Ongan'a gittiğinde insülin direnci tespit edildiğini ve tiroid bezlerinde sorun bulunduğunu söyledi.

"LOKANTADA YEMEK YERKEN GÖZE BATIYORSUNUZ"

Yeterli fiziksel aktivite yapmadığı için zamanla kilo aldığını dile getiren Baykan, şöyle konuştu:

"10 yaşından beri kilo almaya başladım. Hayatım boyunca kiloluydum diyebilirim. Şeker hastası olmaktan korktuğum için diyete başladım. Bu yüzden doktoruma gittim. İnsülin direnci çıktı, neredeyse ilaçlara, iğnelere başlayacaktım. Aslında maceram böyle başladı. Hareketsiz bir yaşamım vardı ve 145 kiloydum. O zaman 58-60 beden giyiyordum. Kıyafet bulamıyorsunuz. Beni kızdıran da oldu çünkü hayatım boyunca kiloluydum. İnsanı ötekileştiriyorlar. O canınızı çok yakıyor. Bir lokantada yemek yerken göze batan siz oluyorsunuz. Rencide etmek isteyen çok oldu ama benim kilo vermemde sağlık problemlerim etkili oldu."

"YAŞAM ŞEKLİMİ DEĞİŞTİRDİM, DAHA MUTLU OLDUM"

İlk ay 10 kilo vererek 135 kiloya düştüğünü anlatan Baykan, son 2 yılda da toplam 70 kilo vermeyi başardığını söyledi. Evde arada kaçamak bir şeyler yediğinde kendini suçlu hissettiğini ve birden iştahının kesildiğini belirten Baykan, hiç pes etmeden her ay kontrollerini yaptırdığını, üç ayda bir dahiliye uzmanına gittiğini dile getirdi.

Baykan, 6 ayın sonunda diyabet ilacını bıraktığını ve düzenli spor yapmaya başladığını vurguladı. Yaşam şeklinin değişmesiyle kendini daha mutlu hissettiğini, bir yolculuğa çıkarken bavuluna daha çok kıyafet sığdırabildiğini aktaran Baykan, 10 kilo daha vermeyi hedeflediğini söyledi.

TAKİPÇİLERİNE MESAJ VERİYOR

Diyete başladığı ilk ayda sosyal medyada hesap açarak günlük ara ve ana öğünlerini, spor aktivitelerini paylaştığını dile getiren ve her geçen gün takipçi sayısının arttığını anlatan Baykan, yaşadığı deneyimi şu sözlerle aktardı:

"Yalnız olmadığımı anladım ve bu durum beni daha çok motive etti. Şu anda 23 bin takipçim var ve birbirimize destek oluyoruz. Başta çoğu inanamıyordu. Kilolarımı sadece diyet ve sporla verip vermediğimi merak ediyorlardı. Cerrahi operasyonla, tüp mide ameliyatı veya estetik operasyon geçirmeden kilolarımdan kurtulmam takipçilerimi de motive ediyor. Çok sayıda takipçim de fazla kilolarından kurtuldu. Onlara da 'sakın pes etmeyin, birlikte yola devam edelim' şeklinde mesajları iletiyorum."

58 BEDENDEN 38'E İNDİ

Diyetisyen Ongan da vücutta aşırı yağ birikmesinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak, obezitenin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde artış gösterdiğini söyledi.

Gül Baykan'ın başarısının, obeziteyle mücadele etmek isteyenler için motivasyon kaynağı olacağının altını çizen Ongan, hastasının sürekli kontrol altında 145'ten 75 kilograma indiğini ve yaşam şeklini değiştirerek büyük bir başarıya imza attığını kaydetti. Ongan, Baykan'ın 58 beden kıyafet giyerken başladığı zayıflama yolculuğunda, ideal ağırlığına kavuştuğunda 38 beden olduğunu aktardı.