ABD’de el dezenfektanı içen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu

ABD'de el dezenfektanı içen 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise kalıcı olarak kör oldu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, dezenfektan içen kişilerin alkol problemi olduğunu, metanol içeren ürünleri alkol yerine tükettiklerini açıkladı.

ABD’de el dezenfektanı içen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu

’nin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin kalıcı olarak kör olduğu ve 3 kişinin ise yoğun bakımda olduğu belirtildi.

New Mexico eyaleti Bakanı Kathy Kunkel yaptığı açıklamada, "Metanol içeren bir el dezenfektanı içtiyseniz, lütfen tıbbi yardım alın. Metanol zehirlenmesi için bir panzehir kullanılabilir. Ancak bir kişiye ne kadar erken müdahale edilirse, iyileşme ihtimali o kadar artar” dedi.

Yüksek miktarda metanol alınması, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme, kalıcı körlük, sinir sisteminde kalıcı hasara ya da ölüme neden olabiliyor.

TRUMP TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump Nisan ayında Beyaz Saray’da düzenlenen korona virüs bilgilendirme toplantısında, “Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir" açıklamasını yapmıştı.

Trump, açıklaması nedeniyle gelen tepkiler sonrası bunun muhabirlere yönelik kinayeli bir soru olduğunu söylemişti.

VIDEO: KAFASINA DEZENFEKTAN SIKIP ÇAKMAK ÇAKTI

Sayfa Yükleniyor...