Araştırma: Yaşlılarda kilo kaybı ölüm riskini artırabilir

Doktorların sağlıklı yaşam için belki de en sık verdiği tavsiyelerin başında fazla kilolardan kurtulmak geliyor. Ancak yapılan bir çalışma bu tavsiyenin yaşlılarda işe yaramayabileceğini hatta işe yaramak bir yana ölüm riskini artırabileceğini ortaya koydu.

Araştırma: Yaşlılarda kilo kaybı ölüm riskini artırabilir

65 yaşından sonra kilo kaybı ölüm riskini artırabilir. almaksa ölüm riskini artırmıyor.

Bu sonuçlar Melbourne'deki Monaş Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmada yer aldı. 

Çalışmaya Avustralya'dan en az 70 ve ABD'den en az 65 yaşındaki toplam 19 bin kişi katıldı. 2010-2014 yılları arasındaki veriler incelendi.

Yaşlılarda kilo kaybının ölüm riskini artırmasının nedeni, genellikle bu kilo kaybına başka hastalıkların yol açması olarak gösterildi.

Çünkü kanser demans gibi hastalıklar iştahsızlığa yol açabiliyor. Ayrıca yaşlıların sosyal olarak izole olması da kilo kaybına neden olan faktörlerden bir diğeri olarak gösteriliyor.

Araştırma: Yaşlılarda kilo kaybı ölüm riskini artırabilir - 1

Çalışmada yaşlıların kilo almasının ölüm riskini artırdığına yönelik bir bulguya rastlanmadı.

Tıbbi olarak obez kategorisinde olan yaşlılarınsa kilo vermesinin daha da riskli olduğu kaydedildi.

Özellikle yaşlı erkeklerde yüzde 5'lik bir kilo kaybının bile ölüm riskini ciddi derecede artırdığı ortaya çıktı.

Ancak çalışmayı yapan bilim insanları kilo kaybıyla ölüm arasındaki ilişkinin doğrudan değil dolaylı olduğuna dikkat çekti. vermek ölüme yol açar gibi bir sonuç çıkarmanın doğru olmayacağının altını çizdi.

Uzmanlar belli bir yaşın üzerindeki insanların kilo değişimlerini takip etmelerini ve kilolarında ani değişimler gördüklerinde bunun sebebini araştırmak için mutlaka doktorlarına başvurmalarını tavsiye ediyor.

Sayfa Yükleniyor...