Tetanos aşısı yapmayan doktora 50 bin lira ceza

Zonguldak’ta ağaçtan düşen 75 yaşındaki H.K.'ye tetanos aşısı yapmadan tedavi uygulayıp taburcu eden doktora, ölüme sebep olma gerekçesiyle 50 bin 200 TL para cezası verildi. Karar, tıp öğrencileri ve acil servis çalışanlarının da dikkatine sunuldu.

Tetanos aşısı yapmayan doktora 50 bin lira ceza

Anadolu Hasta Hakları Hukuku Platformu'nun dikkat çektiği olay, 20 Ekim 2009 tarihinde meydana geldi. Köyünde meyve toplarken ağaçtan düşen H.K. isimli yaşlı adam yakınları tarafından hastaneye götürüldü ve ilk müdahalesi doktor A.T. tarafından yapıldı. H.K.’nin yakınlarına yaralının tetanos aşısının olup olmadığını soran doktor, yaşlı adamın aşısının olduğu cevabını alınca aşı yapmadan yarayı dikerek hastayı taburcu etti. 

HASTA ÖLDÜ, DOKTORA DAVA AÇILDI

Olaydan 10 gün sonra tekrar rahatsızlanan H.K. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Otopside tetanos olduğu ve bu sebeple öldüğü anlaşılan H.K.’nın yakınları Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak doktor A.T.’den şikayetçi oldu. Doktor hakkında ‘taksirle ölüme sebep olma’ suçundan hem hukuk hem de sulh mahkemesinde dava açıldı.

1 YIL 8 AY HAPİS ALDI, PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Dava sonrası İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporda Doktor A.T.’nin tetanos aşısı uygulamaksızın hastayı taburcu etmesinin hastanın ölümünde etkili olduğu belirtildi. Çıkarıldığı mahkemece 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan A.T.’nin cezası Zonguldak Adliyesi 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 50 bin 200 TL’lik para cezasına çevrildi.

KARAR, TIP ÖĞRENCİLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÖRNEK OLDU

Mahkemede verilen karar, birçok doktorun ve vatandaşın karşılaşabileceği bir sorun olduğu için tp fakültesi öğrencilerinin bilgilendirilmesi amacıyla YÖK Başkanlığı'na ve Acil Servis Bölümü’nde çalışan sağlık personelinin bilgilendirilmesi için Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

Sayfa Yükleniyor...