Bilim Kurulu üyesi yanıtladı:  Çocuklar aşı olacak mı?

Türkiye'de artık 18 yaşından gün almış herkes aşı olabiliyor. Yaş sınırının düşmesiyle birlikte çocukların aşılanması ile ilgili soru işaretleri gündeme geldi. Çocuklar ve 20 yaş altı grup çin çalışmaların hala devam ettiğini belirten Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı dozlarının azaltılabileceğini veya iki doz olacaksa da aradaki sürenin uzatılabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı:  Çocuklar aşı olacak mı?

Türkiye özellikle son iki haftada aşılamaya hız verdi. 

İlk doz aşı olanların sayısı 31 milyona, iki doz aşılananların sayısı ise 15 milyona ulaştı.

randevusu, bugünden itibaren 18 yaşından gün alan tüm vatandaşlara açıldı.

Bundan böyle risk grubu, meslek, yaş sınırına bakılmaksızın isteyen herkes aşı olabilecek.

Çocukların aşılanmasına yönelik soru işaretleri ise devam ediyor. Bilim çevreleri, aşı dozlarının düşürülmesi veya iki doz arası sürenin uzatılması gibi uygulamaları tartışıyor.

DÜŞÜK DOZ AŞI ÇALIŞMASI

Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu yöndeki incelemelerin devam ettiğini söyledi. 

Yavuz, "Genç erişkinlerde elimizdeki aşıların dozunun fazla gelebileceği ile ilgili görüşler olduğu için, onların güvenlik verileri değerlendirilip belki doz azaltılması düşünülebilir" diye konuştu.

"BÜYÜKLER AŞILANDIKÇA ÇOCUKLAR DA KORUNUYOR"

Türkiye'de de kullanılan CoronaVac aşısının çocuklarda kullanımı için Çin'den onay aldığını hatırlatan Yavuz, "Faz 2 çalışmasını bitirdiler ama henüz yayını okumadık. Sonuçlarını bilmiyoruz. Onların da bir iki ay içinde sonuçları ortaya çıkmış olacak'' dedi.

"ÖNCELİK BÜYÜKLERDE"

Yavuz, ''Çocuklar şu an aşılanmayan gruptalar ve onların okuluna gidebilmesi, normal hayatlarına dönebilmesi için öncelikle büyüklerin aşılanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

İsrail'de büyüklerin aşılanmasından sonra toplumdaki bağışıklık oranının yüzde 70'lere yaklaştığını söyleyen Yavuz, "Yani büyükleri ne kadar aşılayabilirsek çocuklarda o kadar az enfeksiyon göreceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı:  Çocuklar aşı olacak mı? - 1

YENİ NESİL AŞI MI HATIRLATMA DOZU MU?

Bağışıklık sistemini yeterince uyaran bir aşının bütün varyantlarda etkili olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, asıl önemli olanın hatırlatma dozu olduğunu ve bunun da mutant suşlara göre yenilenmiş aşılarla yapılmasa bile koruyuculuk sağlayabileceğini söyledi. 

Yüksek orandaki aşılamalara rağmen Delta varyantının baskın hale geldiği İngiltere'de vaka sayılarının artmasının asıl nedeninin aşısız grup olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, bir diğer nedenin de İngiltere'de iki aşı dozu arası sürenin 3 aya kadar uzatılması olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Yavuz, "İngiltere'de şöyle bir durum var biliyorsunuz. Orada tek doz aşılayıp arkasından 3 ay geçtikten sonra ikinci dozları yaptılar. Delta varyantına karşı tek doz zaten etkili değil. Bizde öyle bir şey olmayacak. 3 ay uzamayacak iki doz arası, en fazla 6 hafta içinde yapılması planlanıyor. Orada aşıya rağmen Delta varyantının artmasının bir sebebi bu. Ama asıl birinci neden aşısız grup. Çünkü İngiltere'de Delta varyantı ile hasta olanların yüzde 85'i aşısız nüfustan. Dolayısıyla İngiltere her ne kadar çok aşı yapıyor olsa da aşısız gruplar da bu artışta etkili oldu. Özellikle onlar okulları da açtılar biliyorsunuz. Çocuklarda okullarda pikler görüldü. Hatta çocukları aşılamanın yolları araştırılıyor şu an. Dolayısıyla orada esas olan aşısızlar, ikinci neden de tek doz aşı olması. Temel olarak (iki doz) mRNA aşıları şu anda halen iyi çalışıyor Delta varyantına karşı. Diğer aşılar konusunda emin olamıyoruz, çünkü çalışmalarda henüz mRNA aşılarını gördük" dedi.

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı:  Çocuklar aşı olacak mı? - 2

Türkiye'deki vaka sayısının henüz sıfırlanmış olmadığına ve günlük halen 5 binler seviyesinde sürdüğüne de dikkat çeken Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, özellikle turizm sezonunun açılmasıyla beraber Delta varyantının pik yaptığı ülkelerden biri olan Rusya'dan gelecek turistler için tarama ve izolasyon zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...