Cinsel yolla bulaşan bu virüs kanser yapıyor! (HPV'den konumak için bunlara dikkat!)

Sağlıksız beslenme, sigara kullanmak, küçük yaşta cinsel ilişkiye başlamak gibi faktörler rahim ağzı (serviks) kanseri riskini artırıyor. Ancak öncelikli risk unsuru; HPV, yani Human Papilloma Virüs.

Cinsel yolla bulaşan bu virüs kanser yapıyor! (HPV'den konumak için bunlara dikkat!)

Rahim alt bölgesinin kanseri olan rahim ağzı (serviks) kanseri, tüm dünyada kadın jinekolojik kanserleri arasında üçüncü sırada yer alıyor ve en çok 35-55 yaşları arasında görülüyor. Sinsice ilerlediğinden çoğunlukla ileri evrede teşhis edilebilen bu tehlikeli hastalığa özellikle HPV denilen ve cinsel yolla bulaşan bir virüsün neden olduğunu belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Osman Temizkan “Bu kanser HPV infeksiyonları genç yaşlarda bulaştığından dolayı özellikle genç kadınları tehdit ediyor. Cinsel yaşamı olan her 2 kadından birisi, hayatının herhangi bir döneminde HPV alırken, buna karşın virüsü almak kanser olmak anlamına gelmiyor” diyor.

Bugüne dek HPV’nin 100’e yakın çeşidinin tespit edildiğini, bunlardan 14 tanesinin onkojenik açıdan yüksek riskli olduğunu söyleyen Dr. Temizkan “Olguların yüzde 70-80'inden iki çeşit HPV virüsü sorumludur. Kondom ve bariyer önlemleri, HPV enfeksiyonu riskini azaltır, ancak bu tam olarak koruyucu değildir” diye konuşuyor.

“HPV AŞISI BÜYÜK ÖLÇÜDE KORUMA SAĞLIYOR “

HPV aşısının rahim ağzı kanserinden büyük ölçüde koruma sağladığını belirten Dr. Temizkan, “Dünya Örgütü de 9-13 yaş arası kızların aşılanmasını yani daha cinsel ilişkiye girmeden önce aşı yapılmasını öneriyor. Bu yaş grubundan sonra ise 45 yaşına kadar aşı yaptıranlar, henüz karşılaşmadıkları HPV tiplerine karşı aşıyla korunabiliyor. HPV aşısı yapılsa bile rahim ağzı kanserine karşı düzenli Pap-Smear testi yapılması önemli. Cinsel yönden aktif olan ve 21 yaşın üstündeki kadınların 30 yaşına kadar 3 yılda bir PAP Smear testi yaptırması yeterli. 30 yaşından sonra Pap-smear testinin ne sıklıkla yapılacağı kişinin taşıdığı riske göre değişiyor” ifadelerini kullanıyor.  

ERKEN YAŞTA KORUNMASIZ VE BİLİNÇSİZ CİNSEL İLİŞKİ DE ETKİLİ

Rahim ağzı kanserine HPV (İnsan Siğil Virüsü) virüsünün yanı sıra birçok faktör yol açabiliyor. Erken yaşta korunmasız cinsel ilişki yaşayan, birden fazla cinsel partnerle ilişkisi olan, cinsel ilişki sırasında korunma yöntemi kullanmayan, genital bölge temizliğine dikkat etmeyen, sigara içen, yetersiz ve sağlıksız beslenen ayrıca ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi olan kişiler daha yüksek risk taşıyor.  

Cinsel yolla bulaşan bu virüs kanser yapıyor! (HPV'den konumak için bunlara dikkat!) - 1

BEL AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN!

Sinsice seyreden ve ileri evreye ulaşıncaya dek herhangi bir belirti göstermeyebilen rahim ağzı kanserinde bazı ipuçlarına çok dikkat etmek gerekiyor. Cinsel ilişkiden sonra ağrı, aşırı vajinal kanama ve akıntı ile kasık ve bel ağrısı da rahim ağzı kanserine işaret edebiliyor. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Uzman, “Uygulaması oldukça kolay olan Pap-smear testi servikal kanserlerin yüzde 90'ını erken dönemde yakalayabilir. Serviks tarama çalışmalarının rutin olarak kullanıldığı ülkelerde serviks kanseri oranı yüzde 50'den fazla azalmıştır. Düzenli tarama testleri ve HPV virüsüne karşı koruyucu aşıların yapılması bu kanseri önleyebildiğinden hayat kurtarıcıdır” diyor.

KORUYUCU AŞI ÇALIŞMASI UMUT VERİYOR

HPV aşısının tedavi edici değil, koruyucu etkisi olduğunu belirten Doç. Dr. Osman Temizkan, son yıllarda serviks kanserlerine neden olan HPV ile ilgili tedavi amaçlı aşı geliştirme çalışmalarının da umut verici olduğunu belirterek “Günümüzde hastalığın seyrini ve seçilecek tedavi yöntemini; kanserin tipi, yerleşimi, evresi, büyüme hızı, hastanın yaşı ve tedaviye verdiği/vereceği yanıt belirliyor. Temel tedavi yöntemi cerrahi olmakla birlikte; ileri aşamadaki hastalarda radyoterapi ve kemoterapi seçilecek tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavi yöntemi artık laparoskopik ya da robotik olarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerle sinir koruyucu cerrahi yapılarak idrar kesesini ve bağırsak fonksiyonlarını korumak mümkündür. Ayrıca yapılan cerrahinin cinsel fonksiyonlara etkisi ortadan kaldırılmaktadır” şeklinde konuşuyor.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • rahim ağzı kanseri
  • Erkek Sağlığı
  • Kadın Sağlığı
  • İstanbul
  • HPV
  • Cinsellik
  • Kanser

Sayfa Yükleniyor...