Çocuğunuz cümleleri tekrarlatıyorsa dikkat! (Orta kulakta sıvı birikmesi neden olur?)

Orta kulakta sıvı birikmesi çocuk yaş grubunda çok sık görülen ve aileleri tedirgin eden hastalıklardan biri. Orta kulakta sıvı birikmesi; çocuklarda yüksek sesle televizyon izleme, cümleleri tekrarlatma, okulda başarısızlık ve tedavi edilmediği zaman kalıcı işitme kaybına sebep olabilen bir hastalık.

Haberler - ntv.com.tr 02.01.2019 - 09:30

Çocuğunuz cümleleri tekrarlatıyorsa dikkat! (Orta kulakta sıvı birikmesi neden olur?)

Ailelerin orta kulakta sıvı birikmesi olarak bildiği hastalık tıbbi litaratürde seröz otitis media veya efüzyonlu otitis media olarak isimlendiriliyor. Sorunun; kulak ağrısı, ateş ve kulak zarında kızarıklık gibi iltihabi bulgular olmadan, kulak zarı arkasında, orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi olarak ortaya çıktığını belirten KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akın, biriken sıvının orta kulağa dışarıdan gelen bir sıvı ya da iltihap olmadığını söylüyor.

Orta kulaktan östaki borusu kanalıyla genize akması gereken orta kulak salgısının, östaki tüpünün tıkanması sonucu orta kulakta biriktiğini, daha sık çocuk yaş grubunda görülen hastalığın erişkinlerde de meydana gelebildiğini söyleyen Dr. Akın, aileleri tedirgin eden çocuklarda orta kulakta sıvı birikimi sorunu hakkında sık sorulan soruları şöyle yanıtlıyor:

Orta kulakta sıvı birikimine neler sebep olur?

- Üst solunum yolu enfeksiyonları.
- Östaki tüpünde tıkanıklığa sebep olan etmenler.
- Geniz eti iltihabı.
- Geniz eti büyümesi.
- Allerjik burun.

Hastalık hangi belirtilerle ortaya çıkıyor?

Bu hastalık iltihabi bir durum olmadığından iltihabi kulak hastalıklarına göre daha az belirti verebilir. Bu nedenle ailelerin çocuklarda aşağıdaki durumlar varlığında dikkatli olması ve en kısa sürede kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekmektedir.
- İşitme azlığı (Yüksek sesle televizyon izleme, cümleleri tekrarlatma, bağırarak konuşma.)
- Kulakla sık oynama.
- Konuşmaya başlamada gerilik.
- Ögretmeni tarafından çocugun duymadığının söylenmesi.

Op. Dr. İbrahim Akın

Op. Dr. İbrahim Akın

Hastalık nasıl teşhis ediliyor?

Ayrıntılı tıbbi öykü ve muayene tanı için genelde yeterli olmaktadır. Tanıya yardımcı olmak ve işitme kaybının derecesini belirlemek amacıyla odyometri ve timpanometri testlerinden de faydalanmaktayız.

Hastalığın tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?

Orta kulakta biriken sıvı genellikle 2 ay içerisinde düzelir. Bu süre içerisinde hasta ilaçsız izlenebileceği gibi bazı ilaçlarda kullanılabilir. Düzelmeyen durumlarda cerrahi olarak kulaga ventilasyon tüpü takılmaktadır.

Kulağa tüp takılması işlemine ne zaman gerek duyuluyor ve nasıl yapılıyor?

- Takip ve tedaviye rağmen 2-3 ayı aşkın süredir düzelmeyen orta kulak sıvı birikimi.
- 40 dB den fazla işitme kaybı gelişmesi.
- Kulak zarında çökme ve yapışmalar olması durumunda cerrahi tedaviyi yani kulaktaki sıvının boşaltılması ve tüp takılması işlemini önermekteyiz.
Genel veya lokal anestezi altında uygulanabilen yaklaşık 15 dakikalık bir işlemdir. İşlem mikroskop altında kulak zarında milimetrelik bir kesi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu kesiden orta kulakta biriken sıvı temizlendikten sonra tüp daha önce yapılan kesiye yerleştirilmektedir.
Bu belirtiler varlığında cerrahi tedavi reddedilirse hastada kalıcı işitme kaybı, kulak zarında geri dönüşümsüz değişiklikler, konuşma bozukluğu gelişebileceğini ailelerin bilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

Sayfa Yükleniyor...