“Çocuklara spor öncesi sağlık kontrolü yaptırılmalı”

Sağlıksız beslenme ve teknolojik cihazlar nedeniyle hareket etmeyen çocuklarda obezitenin görülme yaşı gittikçe düşüyor. Çocukların egzersize ve hareketli yaşama yönlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, ailelere çocuklarını spor faaliyetlerine yönlendirmeden önce mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmesini öneriyor.

“Çocuklara spor öncesi sağlık kontrolü yaptırılmalı”

Tüm çocuklarda spor öncesi tam bir kardiyolojik muayene gerektiğinin altını çizen Medicana Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Fahrettin Uysal, "Bazı kulüpler veya okul takımları halen daha ailelerden ‘Çocuğumun spor yapmasında sağlığa engel bir durum yoktur ve spor yapmasını kabul ediyorum’ şeklinde imzalı kağıt almaktadır. Ailelerin de çocuklarının sağlığını düşünerek bu belgeleri imzalamamaları gerekir" dedi.

Günümüzde çocuklar arasında akıllı cep telefonu, tablet ve bilgisayar oyunları kullanımının artması ile fast-food tarzı beslenme sonucu obezite sıklığının belirgin bir şekilde arttığını belirten Doç. Uysal, çocuklarda sağlıklı beslenme ve düzenli sporun kalp sağlığı ve damar sertliğini önlemek açısından önemli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Düzenli spor obeziteyi önler, metabolik sendromdan korur. Spor sadece kalp sağlığını korumakla kalmaz, sporun insanın ruh sağlığına da son derece olumlu katkıları vardır. Spor yapan çocuklarda ileriki yıllarda sigara ve yabancı madde kullanım oranları da daha az olmaktadır."

“ANİ ÖLÜMLERİN NEDENİ KALP PROBLEMLERİ OLABİLİR”

Son yıllarda Türkiye'de profesyonel lisanslı sporcu çocukların sayısının arttığını artık hemen her ailede sporla ilgilenen bir birey olmasının sevindirici olduğunu belirten Çocuk Kardiyoloğu, "Ancak sporcularda zaman zaman meydana gelen ani ölüm olayları toplumda geniş yankı uyandırmakta ve genelde aileleri endişelendirmektedir. Bu tip ani ölümlerin nedeni her ne kadar halk arasında kalp krizi olarak bilinse de bu hastaların çoğunda ritim problemi veya kalp kasında doğuştan bir problem bulunmaktadır. En önemlisi de bu tip problemlerin çoğunda önceden tarama yapılarak tanı koymak mümkündür" açıklamasında bulundu.

“AİLELER SPOR KULÜPLERİNDE KAĞIT İMZALAMASINLAR”

Tüm çocuklarda spor öncesi tam bir kardiyolojik muayene gerektiğinin altını çizen Uysal, "Bazı kulüpler veya okul takımları halen daha ailelerden ‘Çocuğumun spor yapmasında sağlığa engel bir durum yoktur ve spor yapmasını kabul ediyorum’ şeklinde imzalı kağıt almaktadır. Bu imzalanan belgenin kulüp açısından hiç bir yasal sorumluluğu olmadığı gibi ailelerin de çocuklarının sağlığını düşünerek bu belgeleri imzalamamaları gerekir. Çünkü çocuğunuzun spor yapmasında engel bir durum olup olmamasına aile değil doktor karar vermelidir. Yine sadece doktor muayenesi ile spor yapılmasına müsaade etmek son derece sakıncalıdır çünkü bu tip ani ölümlerin altında çoğu zaman ritim problemi vardır ve bu ritim problemlerinin anlaşılması sadece EKG ile mümkündür. Bazen tek bir EKG ile de sorun anlaşılamamakta aralıklarla EKG çekimi gerekebilmektedir. Son yıllarda bakanlığın da büyük katkıları ile sporcular için standart formlar hazırlanmış ve bu formların doktor tarafından doldurulması istenmektedir. Bu formlarda EKG ile ilgili sonuçlar da ayrıntılı olarak doktorunuz tarafından yazılmalıdır" diye konuştu.

“YILDA BİR KEZ KALP MUAYENESİ GEREKİYOR”

Toplumda bilinen en büyük yanlışlardan birinin de bir kez spor için onay alındığında bir daha kontrole gitmenin gereksiz olduğu düşüncesi olduğunu vurgulayan Doç. Fahrettin Uysal, "Bazı kalp hastalıkları çocuğun yaşı ilerledikçe ortaya çıkar ve bu hastalıkların anlaşılması açısından lisanslı spor yapan her çocuğun mutlaka yılda bir kalp hastalıkları açısından kontrolü gerekmektedir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...