“D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltıyor”

En önemli kaynağı güneş ışınları olan D vitamininin eksikliğinde birçok sağlık sorunu görülüyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu problemlerden birinin de kısırlık olduğunu söyledi, üreme sağlığı açısından D vitamininin önemine dikkat çekti.

İHA 14.08.2018 - 11:55

“D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltıyor”

“Güneş ülkesi” olmasına rağmen Türkiye’de D vitamini eksikliğinin sıklıkla görüldüğünü belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini eksikliğinin özellikle kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyledi, ''Üreme sağlığını yakından ilgilendiren bu vitaminin eksikliğinin başlıca görülme sebebi kış aylarında güneşten yeterince faydalanmamak. D vitamini hem kadınlarda hem de erkeklerde üremeyi etkilemesinden dolayı kısırlık probleminin en büyük nedenlerinden birisidir'' dedi. 

D vitaminin eksikliğinin kısırlığa neden olduğu gibi tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını da düşürdüğüne vurgu yapan Taşdemir, sağlıklı bir insan kanının mililitresinde yaklaşık olarak 20-30 nanogram D vitamini bulunması gerektiğini, 20 nanogramın altındaki değerlerin D vitamini eksikliği olarak kabul edildiğini belirtti. 

D VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELER? 

D vitamininin her ne kadar güneşten sentezlenebilir olsa da besinler ile de desteklenmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Taşdemir, vücudun günlük D vitamini ihtiyacının tamamen besinlerden karşılanamadığını, bu nedenle güneş ışığından yararlanmanın son derece önemli olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

''Ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar, uskumru ve istiridye gibi deniz ürünleri D vitamini açısından son derece zengindir. Ayrıca peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri D vitamini deposu olarak bilinmektedir. Bunların dışında yumurta ve patates önemli D vitamini kaynakları arasında yer almaktadır. Yağda çözünebilen D vitamini gıdalardan oldukça az bir şekilde alınabilir. Bu nedenle tek başına yeterli olmamakta ve güneş ışığına çıkmak gerekmektedir''. 

D VİTAMİ ÜREME SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?
 
D vitamini eksikliği bulunan kadınların tüp bebek tedavilerinde D vitamini seviyelerinin normale çekilmesiyle başarı şansının da arttığını aktaran Taşdemir, ''Araştırmalara göre, D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltırken tüp bebek şansını da önemli ölçüde düşürmektedir. Tüp bebek tedavisi süresince, testosteron salgılamasını etkilediğinden erkeklerin de D vitamini seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir'" ifadelerini kullandı. 

Hamilelik sürecinde D vitamini eksikliğinin hamilelik şekeri, gebelik zehirlenmesi, erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bakteriyel vaginosis adı verilen kötü kokulu ve akıntılı vajinite neden olabileceğini açıklayan Op. Dr. Taşdemir, bu nedenle anne adaylarını hamilelikleri sürecinde bol bol güneşe çıkmaları ve D vitamini almaları konusunda uyardı. 

VİDEO: D VİTAMİNİ TAKVİYESİ GEREKSİZ Mİ?

Sayfa Yükleniyor...