“D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltıyor”

En önemli kaynağı güneş ışınları olan D vitamininin eksikliğinde birçok sağlık sorunu görülüyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu problemlerden birinin de kısırlık olduğunu söyledi, üreme sağlığı açısından D vitamininin önemine dikkat çekti.

“D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltıyor”

 ülkesi” olmasına rağmen Türkiye’de eksikliğinin sıklıkla görüldüğünü belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini eksikliğinin özellikle kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyledi, ''Üreme sağlığını yakından ilgilendiren bu vitaminin eksikliğinin başlıca görülme sebebi kış aylarında güneşten yeterince faydalanmamak. D vitamini hem kadınlarda hem de erkeklerde üremeyi etkilemesinden dolayı kısırlık probleminin en büyük nedenlerinden birisidir'' dedi. 

D vitaminin eksikliğinin kısırlığa neden olduğu gibi tedavisinde gebe kalma şansını da düşürdüğüne vurgu yapan Taşdemir, sağlıklı bir insan kanının mililitresinde yaklaşık olarak 20-30 nanogram D vitamini bulunması gerektiğini, 20 nanogramın altındaki değerlerin D vitamini eksikliği olarak kabul edildiğini belirtti. 

D VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELER? 

D vitamininin her ne kadar güneşten sentezlenebilir olsa da besinler ile de desteklenmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Taşdemir, vücudun günlük D vitamini ihtiyacının tamamen besinlerden karşılanamadığını, bu nedenle güneş ışığından yararlanmanın son derece önemli olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

''Ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar, uskumru ve istiridye gibi deniz ürünleri D vitamini açısından son derece zengindir. Ayrıca peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri D vitamini deposu olarak bilinmektedir. Bunların dışında yumurta ve patates önemli D vitamini kaynakları arasında yer almaktadır. Yağda çözünebilen D vitamini gıdalardan oldukça az bir şekilde alınabilir. Bu nedenle tek başına yeterli olmamakta ve güneş ışığına çıkmak gerekmektedir''. 

D VİTAMİ ÜREME SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?
 
D vitamini eksikliği bulunan kadınların tüp bebek tedavilerinde D vitamini seviyelerinin normale çekilmesiyle başarı şansının da arttığını aktaran Taşdemir, ''Araştırmalara göre, D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltırken tüp bebek şansını da önemli ölçüde düşürmektedir. Tüp bebek tedavisi süresince, testosteron salgılamasını etkilediğinden erkeklerin de D vitamini seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir'" ifadelerini kullandı. 

“D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltıyor” - 1

Hamilelik sürecinde eksikliğinin hamilelik şekeri, gebelik zehirlenmesi, erken , düşük ağırlıklı doğum ve bakteriyel vaginosis adı verilen kötü kokulu ve akıntılı vajinite neden olabileceğini açıklayan Op. Dr. Taşdemir, bu nedenle anne adaylarını hamilelikleri sürecinde bol bol güneşe çıkmaları ve D vitamini almaları konusunda uyardı. 

VİDEO: D VİTAMİNİ TAKVİYESİ GEREKSİZ Mİ?

Sayfa Yükleniyor...