“Diş beyazlatmak için limon ve karbonat kullanmayın”

Limon ve karbonat gibi maddelerle yapılan beyazlatma işlemlerinin dişlere zarar verebileceğini belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Limon ve karbonat karışımıyla dişlerinizi aside boğmayın” uyarısında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 06.06.2018 - 09:21

“Diş beyazlatmak için limon ve karbonat kullanmayın”

Beyazlatıcı diş macunları ile yapılan beyazlatma işleminde mine tüplerinin sadece yüzeye yakın olan kısımlarının temizlenerek dişin 1-2 ton daha açık görünebildiğini söyleyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Tabii temizlenen bu bölgeler alınan gıdalarla tekrar renklendiğinde, diş eski rengine dönecektir" diyor ve doğal maddelerle dişleri beyazlatmanın sakıncalarını şöyle anlatıyor:

"KARBONDİOKSİT GAZI AÇIĞA ÇIKAR"

"Limon ve karbonat gibi maddelerle yapılan beyazlatma işleminde, asidik olan limon ile bazik olan karbonat tepkimeye girer ve karbondioksit gazı köpürerek açığa çıkar. Bu köpürmeye fırça ile yaptığımız mekanik temizleme de eklenince; mine tüplerinin başlangıç bölgelerindeki kirlerin temizlenmesi ve köpürme sayesinde mine tüplerinden dışarı çıkması sağlanır. Ancak bu riskli bir işlemdir. Çünkü dişlerimize kontrolsüz miktarda asit ve baz aynı anda uygulanır. Eğer bu uygulamayı çok sık yapıyorsak dişlerimiz daha dayanıksız hale gelir ve daha kolay çürüyebilir.

KARBONAT VE LİMONLA DİŞ BEYAZLATILMAZ!

Son zamanlarda moda olan aktif karbon ile diş beyazlatma işlemi ise kesinlikle kömürle beyazlatma olarak algılanmamalıdır. Kömür elde edildiği kaynağa bağlı olarak çok zehirli bir maddedir ve ağız mukozasından emilimi ile vücutta olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Aktif karbon ile diş beyazlatma işlemi, steril aktif karbon temin edilmesinin zor olması nedeniyle sadece aktif karbonlu diş macunları ile yapılmalıdır. Aktif karbonlu diş macunları da diğer diş beyazlatıcı diş macunları gibi dişlerin rengini 1-2 ton açar."

VİDEO: BEMBEYAZ DİŞ İSTEDİ, 32 DİŞİNDEN OLDU!

Sayfa Yükleniyor...