Diyabetik retinopati erken teşhisle önlenebilir (Diyabeti Tanı, Gözünü Koru)

“Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” sosyal sorumluluk projesi ile diyabet hastaları ve hasta yakınlarının diyabete bağlı görme kayıpları konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Diyabetik retinopati erken teşhisle önlenebilir (Diyabeti Tanı, Gözünü Koru)

Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ve Bayer’in koşulsuz desteği ile “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.

“Tehlikeyi Görmezden Gelmeyin, Diyabetliyseniz Yılda 1 Kez Göz Kontrolünden Geçin” sloganı ile Konya Ticaret Odası (KTO) konferans salonunda gerçekleştirilen programda proje hakkında bilgi veren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, diyabetin, kan şekerinin sürekli kontrol altında tutulmasını gerektiren kronik bir hastalık olduğunu söyledi.

Amaçlarının diyabetik hastaların yaklaşık yüzde 30-35‘ini görmesini tehdit eden retinopati hakkında toplumu bilgilendirmek olduğunu belirten Kaya, “Diyabetik hastaların yaklaşık yarısı diyabetli olduğunu bilmiyor. Çoğu zaman komplikasyonların varlığıyla hastalar diyabet tanısı almakta. Diyabetik retinopati aynen diyabet gibi önlenebilir hastalıklar grubu içerisindedir. Bu da farkındalık yaratılarak olacaktır” dedi.

Diyabetik retinopati erken teşhisle önlenebilir (Diyabeti Tanı, Gözünü Koru) - 1 Dr. Banu Turgut Öztürk ve Dr. Hürkan Kerimoğlu

GEÇİCİ SANDIĞINIZ DURUMLAR GÖRME KAYBINA NEDEN OLABİLİR

“Diyabet Gözümü Nasıl Etkiliyor? Ne Yapmalıyım?” konusunda açıklama yapan Selçuk Üniversitesinden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Turgut Öztürk de diyabete bağlı göz hastalığı olan diyabetik retinopatinin (DR), herhangi bir belirti görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen bir hastalık olduğunu vurguladı.

Diyabetik retinopatinin başlıca nedeni göz küresinin arka bölümünde yer alan ve görmeyi gerçekleştiren retina tabakasındaki damarların hasarı olduğunu belirten Öztürk, “Kan şeker­ini­z kontrol altında deği­lse, yüksek tansi­yonunuz varsa, kolesterol (kan yağları) düzeyleri­ni­z yüksekse, si­gara ­iç­iyorsanız-tütün kullanıyorsanız ve gebe iseni­z diyabete bağlı göz hastalığı riskiniz artabilir” diye

20 YILDAN UZUN SÜREDİR DİYABET HASTASIYSANIZ DİKKAT!

20 yıl veya daha fazla zamandır d­iyabeti i­le yaşayan kişileri­n üçte bi­ri­ di­yabet­ik reti­nopati­ r­iski­yle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hürkan Kerimoğlu ise “Eğer hastanın t­ip 1 ya da ti­p 2 di­yabet­i varsa en azından yılda bi­r kez kapsamlı bi­r göz muayenesinden geçmeli” uyarısında bulundu.

Diyabetik retinopati erken teşhisle önlenebilir (Diyabeti Tanı, Gözünü Koru) - 2

SANAL GERÇEKLİKLE DİYABETİK RETİNOPATİLİ GÖZÜ

Toplantıya katılan Konya halkı, bir evin oturma odası olarak tasarlanmış özel alanda 3D (üç boyutlu) sanal gerçeklik gözlüğüyle, sağlıklı bir birey ile diyabet hastası ve görme sorunu yaşayan bir bireyin, ev yaşamının arasındaki farkı deneyimleme şansı buldu.

Projeye ilişkin bilgilere, www.diyabetitanigozunukoru.com üzerinden ulaşılabilir.

Sayfa Yükleniyor...