'Doğal by-pass mucize yaratıyor' (EECP nedir?)

Kamuoyunda "doğal by-pass" olarak bilinen EECP tedavisinin damarları sertliğe karşı koruduğunu belirten Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Avcı, "Tedavi, mucizevi sonuçlar ortaya çıkarıyor" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı 05.04.2016 - 11:44

'Doğal by-pass mucize yaratıyor' (EECP nedir?)

Damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastaları için geliştirilen EECP (Güçlendirilmiş Harici Kontrpulsasyon) tedavisi, kalp ritmiyle uyumlu bir masaj şeklinde vücudun belden aşağısına uygulanıyor.

Tedavinin, damar sertliğinin yol açtığı koroner kalp hastalarında mucizevi sonuçlar ortaya çıkardığını ileri süren Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, Avcı, yöntemin bilimsel temellere dayalı olduğuna ancak Türkiye'deki bilinirliğinin düşük seviyelerde bulunduğuna işaret etti.

DAMAR SERTLİĞİNDEN KORUYOR

Avcı, "Doğal by-pass tedavisi koroner kalp hastalığı riskinin olduğu gizli dönemden, kalp krizleriyle, organ yetmezliğinin geliştiği en ileri döneme kadar her evredeki hastaya uygulanabilir. Bu tedavi damarları, damar sertliğine karşı koruyor. Bu etkisiyle henüz ciddi damar darlıklarıyla koroner kalp hastalığı ortaya çıkmamış ama şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol yüksekliği ya da sigara bırakamama, düzenli egzersiz yapamama ve ailesel yatkınlık gibi riskleri olan kimselerde hastalığın ortaya çıkışını geciktiriyor" dedi. 

HASTANE YATIŞLARINI AZALTIYOR

Tedavinin, koroner kalp hastalığı tanısı konulan hastalarda, sorunun ilerlemesini yavaşlattığına dikkati çeken Prof. Dr. Avcı, "Doğal by-pass, sık hastane başvurularını ve yatışları, koroner anjiyografi gibi testlerin sık tekrarını, sık balon-stent uygulanması gereğini ve baypas ameliyatına ihtiyacı azaltıyor" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...