Doğal corona virüs bağışıklığı, yeniden enfeksiyona karşı en az beş ay boyunca yüzde 94 koruma sağlıyor

İngiltere’de 20 bini aşkın sağlık çalışanını incelendiği bir çalışma, Covid-19’a yakalanmanın en az beş ay boyunca yeniden enfeksiyona karşı yüzde 94 koruma sağladığını ortaya koydu. Bilim insanları doğal bağışıklık ile üretilen antikorların Pfizer/BioNTech aşısı ile aynı düzeyde koruma sağladığını, ancak Oxford/AstraZeneca aşısından çok daha üstün olduğunu söyledi. Bununla birlikte, çalışmada asemptomatik vakaların virüsü aylar sonra hala başkalarına bulaştırabildiği görüldü.

Haberler - ntv.com.tr 14.01.2021 - 10:31 | Son Güncelleme : 14.01.2021 - 12:10

Doğal corona virüs bağışıklığı, yeniden enfeksiyona karşı en az beş ay boyunca yüzde 94 koruma sağlıyor

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, yeni tip corona virüse (Covid-19)  ile daha önce yakalanan kişiler, Oxford aşısı yaptıranlara göre beş ay sonra yeniden enfeksiyona karşı daha fazla,  Pfizer/BioNTech aşısı yaptıranlarla ise aynı düzeyde bağışıklık kazanıyor.

PHE'nin İngiltere genelinde 20 binden  fazla sağlık çalışanını inceleyen SIREN çalışmasından elde edilen veriler, kaç kişinin Covid-19’a birden fazla yakalandığını inceledi. Antikor testleri veya semptomlara dayalı klinik değerlendirme yoluyla 2020'nin başlarında toplam 6 bin 614 sağlık çalışanın Covid-19’a yakalandığı tespit edildi, bunların sadece 44’ü daha sonra yeniden corona virüs ile enfekte oldu. 44 yeniden enfekte olmuş kişiden oluşan gruptan sadece 15 kişi semptom geliştirdi.

DOĞAL CORONA VİRÜS BAĞIŞIKLIĞINA İLİŞKİN YAPILAN EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Bununla birlikte çalışma doğal bağışıklık tekrar Covid-19’a karşı koruyuculuğu üzerine yapılan ilk kapsamlı araştırma niteliğine sahip. Araştırmacılar, önceki corona virüs enfeksiyonu ile meydana gelen antikorların, Covid-19’a karşı yüzde 94 oranında koruma sağladığını açıkladı. Ayrıca, bu antikorların varlığının semptom ve ciddi hastalık geliştirme olasılığını azalttığı ifade edildi. 

Öte yandan, çalışmayı gerçekleştiren ekip, Haziran ve Kasım ayları arasında herhangi bir enfeksiyonu izlemek için katılımcılara aylık antikor testleri ve haftalık PCR testi uyguladı. Bu metodoloji, araştırmacıların semptomları olan enfekte insanları ve asemptomatik olanları tespit etmelerine izin verdi.

"ÖNCEKİ ENFEKSİYON YENİDEN HASTALIĞA KARŞI YÜZDE 94 KORUMA SAĞLIYOR"

Çalışmanın baş yazarı Profesör Susan Hopkins, bu yöntemin yalnızca semptomatik vakalara dayanan aşı testlerinde kullanılandan daha katı olduğunu söyledi. Susan ayrıca Pfize /BioNTech aşısının yüzde 95 etkinlik oranının, asemptomatik enfeksiyonları hesaba katmadığı için şişirilebileceğini açıkladı.

Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Eleanor Riley, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu çalışmadan alınan mesaj, birincil Covid-19 enfeksiyonun, semptomatik yeniden enfeksiyona karşı en az beş ay boyunca yüzde 94 koruma sağlamasıdır. Bu, doğal enfeksiyonun Covid-19'a karşı aşılamayla elde edilene çok benzeyen kısa vadeli koruma sağladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

OXFORD/ASTAZENECA'DAN ÇOK DAHA ÜSTÜN

Bununla birlikte Profesör Hopkins düzenlediği bir basın toplantısında, önceki enfeksiyonun koruyucu etkisinin Pfizer/BioNtech aşısı kadar güçlü olduğunu  söyledi. Ancak, hopkins, doğal bağışıklığın ortalama olarak yüzde 70 etkinlik gösteren Oxford/AstraZeneca aşısından çok daha güçlü olduğunu açıkladı.

Hopkins, “Çalışmamız doğal bağışıklığa dair şimdiye kadar ki en net resmi ortaya koydu. Artık corona virüse yakalanan ve antikor geliştirenlerin çoğunun yeniden enfeksiyondan korunduğunu biliyoruz, ancak bunun ne kadar sürdüğünü net olarak  bilmiyoruz” değerlendirmesini yaparak, SIREN denemesinin “2 ay boyunca devam edeceğini sözlerine ekledi. Bilim insanları, yakın zamanda yeni corona virüsü mutasyonlarının yeniden bulaşma oranlarını nasıl etkilediğini ve doğal bağışıklığın bir zaman sınırı olup olmadığını ortaya çıkaracak daha fazla veri yayınlayacak.

AŞI YAPTIRMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Diğer taraftan bilim insanları, verilerin doğal bağışıklığın yüksek bir kouyuculuğa sahip olduğunu göstermesine rağmen,  aşı olmaktan kaçınmamalarını, çünkü Covid-19'un bazı insanlar için ölümcül olduğu konusunda uyardı. Hopkins, corona virüse yakalanmanın daha önce kronik hastalığı olmayan genç insanlar için bile ölümcül sonuçları olabileceğini ifade etti. Ayrıca uzun süreli Covid'in etkilerine de dikkat çeken Hopkins, gittkçe artan sayıdaki insanın hastalıktan 6 ay sonra bile, aşırı yorgunluk, beyin sisi, kalp çarptıntısı gibi semptomlardan muzdarip olduğunu açıkladı. 

ASEMPTOMATİK VAKALAR VİRÜSÜ BEŞ AYIN ARDINDAN YAYMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan araştırmacılar, corona virüs testi pozitif olan ancak asemptomatik olan kişilerde , yüksek viral yük buldular, bu da onların  kendilerini hasta hissetmemelerine rağmen hastalığı diğer insanlara bulaştırabileceklerini gösteriyor. Ancak Profesör Riley, yeniden enfeksiyonun çok kadar nadir olduğunu ve daha önce enfekte olmuş kişilerin 'virüsü başkalarına bulaştırma olasılığının oldukça düşük olduğunu'  belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu, pandeminin uzun vadeli sonuçları  açısından iyi bir haber. Bununla birlikte, asemptomatik yeniden enfeksiyonlar sıfır değildir, bu nedenle, daha önce virüse sahip olduğunuz için bulaşıcı olamayacağınızı varsayamazsınız Bu veriler, herkesin kendisini başkaları için potansiyel bir enfeksiyon kaynağı olarak görmesi ve buna göre davranması gerektiği mesajını pekiştiriyor.”

CORONA VİRÜS DÜNYAYA BÖYLE YAYILDI

Sayfa Yükleniyor...