Düşük D vitamini seviyeleri akciğer enfeksiyonu riskini artırıyor

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği olan kişilerin, solunum yolu enfeksiyonu geliştirme olasılığı iki kat daha yüksek. Doktor Rachel Neale, D vitamininin Covid-19’un yol açtığı akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını keşfetti. Doktor Neale, hava durumuna bağlı olarak günde 5 ila 15 dakika arası güneş ışığına maruz kalınması gerektiğini öneriyor.

Düşük D vitamini seviyeleri akciğer enfeksiyonu riskini artırıyor

Daily Mail’in haberine göre uzmanlar, vücudumuzun her gün sadece on dakika güneş ışığı almasının riskini azalttığını söylüyor. 

Güneş ışığı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini üretilmesini sağlıyor. Uzmanlara göre D vitamini eksikliği olan kişilerin, solunum yolu enfeksiyonu geliştirme olasılığı iki kat daha yüksek.

‘5 İLA 15 DAKİKA GÜNEŞTE KALMAK YETERLİ’

Doktor Neale, hava durumuna bağlı olarak günde 5 ila 15 dakika arası güneş ışığı alınması gerektiğini öneriyor.

Avustralyalı cilt kanseri araştırmacısı Doktor Neale, insan vücudunda yeterli D vitamini olduğunda virüse karşı savunmanın arttığını ifade etti.
Neale “Şimdi D vitamini eksikliği için uygun bir zaman değil. D vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri var. Buna göre D vitamini eksikliği, semptomatik Covid-19’a sahip olma potansiyelini artırıyor” dedi.

‘EVDEN ÇIKAMAYANLAR TAKVİYESİ ALABİLİR’

Doktor Neale, geçen yıl ki araştırmasında D vitamininin şu anda Covid-19’un da yol açtığı akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını keşfetti.

Yetmiş sekiz bin hastayı kapsayan araştırmada D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin, yüksek düzeyde akut solunum yolu enfeksiyonu geliştirmesinin neredeyse iki katı olduğu gözlemlendi.

Ayrıca D vitamini eksikliği olan kişilerin, hastalıklarının uzun sürmesi olasılığı da oldukça fazla.

Doktor, güneş ışığının daha fazla fayda sağladığına inandığı için D vitamini takviyeleri alınmasını önermiyor ancak evlerinden ayrılamayan insanlar için yararlı olabileceğini belirtiyor.

’daki Covid-19 önlemleri, insanların egzersiz için evden çıkmalarına izin veriyor. Doktor Neale, onların bu süre zarfında sağlıklı bir şekilde D vitamini alabileceklerinin altını çiziyor.

VİDEO: 2020 EN SICAK YIL OLMA YOLUNDA

Sayfa Yükleniyor...