Düzenli cinsel hayat kalp krizi riskini azaltıyor

Birçok kalp hastası cinsel hayatla ilgili endişe duyuyor, cinsel ilişkinin kalp krizini tetiklemesinden korkuyor. Ancak araştırmalar, mutlu cinsel birlikteliğin kalp sağlığına zararlı değil, faydalı olduğunu gösteriyor.

Düzenli cinsel hayat kalp krizi riskini azaltıyor

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, haftada iki gün cinsel birlikteliği olan kişilerde kalp krizi görülme oranının, ayda bir cinsel birlikteliği olanlara göre yarı yarıya düşük olduğunu belirtti. Doç. Çatakoğlu, “Cinsel problemleri, özellikle sertleşme sorunu olan hastalarda kalp-damar hastalığının daha fazla görüldüğünü hatırlatmak gerekir. Sağlıklı kalbi olan insanların daha düzenli cinsel hayatı oluyor, düzenli bir cinsel hayat, kalp krizi riskini azaltıyor” dedi.

TANSİYONU DÜZENLİYOR, KALBE İYİ GELİYOR

Bağışıklık sisteminin bir göstergesi olan IgA (immünoglobulin A) değerlerinin düzenli cinsel ilişki yaşayanlarda % 30 fazla olduğunu aktaran Doç. Çatakoğlu, cinsel ilişkinin iyi bir aerobik egzersiz olduğunu söyledi.

Aerobik egzersizler kalp için çok faydalıdır” diyen Dr. Çatakoğlu şöyle devam etti: “Bunu yürüyüş gibi düşünmek gerekir. Düzenli yürüyüş yapanlarda tansiyon, nabız daha dengelidir ve kilo problemi daha az görülür. Araştırmalara göre düzenli cinsel hayatı olanların tansiyon ve nabız değerleri daha iyidir. Sadece tansiyon ve nabız için değil, ruh sağlığı ve stresle mücadele için de faydalıdır. Bir deneyde 10 dakika el ele tutuşmanın ardından 20 saniye birbirine sarılıp dokunan çiftlerin tansiyon ve nabız değerlerinde belirgin bir düzelme, kalp kondisyonlarında da artma izlenmiştir. Cinsel ilişki sonrasında salgılanan oksitosin hormonunun daha iyi bir uykuya yardımcı olduğu, bunun da tansiyon, nabız, dolayısıyla kalp sağlığı üzerinde olumlu etki yaptığı bilinmektedir” açıklamasında bulundu.

Düzenli cinsel hayat kalp krizi riskini azaltıyor - 1

GÖĞÜS AĞRISINI ÖNEMSEYİN!

Kalp-damar hastalığı olup yeterli tedavi almayan hastaların, cinsel ilişki sırasında göğüs ağrısı hissedebildiğini hatırlatan Çatakoğlu, bu durumun hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Ancak koroner stent uygulanmış veya by-pass olmuş hastalarda, göğüs ağrısı görülme olasılığı düşüktür. 1774 hasta üzerinde yapılan bir incelemede kalp-damar hastalığı olanlar ve olmayanlar arasında miyokard infraktüsü (kalp krizi) yönünden risklerin farklı olmadığı ortaya konuldu. Ancak düzenli yürüyüş yapan ve ilaçlarını kullananlarda cinsel ilişki sonrası kalp krizi riskinin azaldığı biliniyor. Ayrıca, öncesinde düzenli sıklıkta cinsel birlikteliği olmayan kişilerin, kalp problemi teşhisi sonrasında cinsel ilişki sıklığını ani olarak değil, kademeli olarak artırmaları, yürüyüş gibi fiziksel egzersizlerle de vücut ve kasların kondisyonunu iyileştirmeleri gerekir.”

KALP HASTALARI CİNSEL SAĞLIK İÇİN BUNLARA DİKKAT ETMELİ!

• Kalp damar hastalığı yönünden düşük risk grubunda olanlar için cinsel aktivitede bir kısıtlama yoktur.
• Efor testinde belirli bir sınırın üzerine çıkabilen ve EKG bulguları normal olan hastalar için cinsel aktivite kısıtlanmamalıdır.
• Yeni kalp krizi geçirmiş veya ileri derecede kalp yetersizliği olan hastaların, klinik durumları düzelene kadar cinsel aktivitelerini kısıtlamaları önerilir.
• Cinsel ilişki sırasında göğüs ağrısı hisseden hastaların bu durumu bir kardiyoloji hekimi ile konuşmaları gerekir.
• Koroner by-pass olmuş veya stent yerleştirilmiş hastalar, tedavilerini düzenli devam ettirmek şartıyla, yara iyileşmeleri tamamlandıktan sonra hekim önerisiyle normal cinsel aktivitelerine dönebilirler.

Sayfa Yükleniyor...