Düztabanlık nedir, nasıl tedavi edilir?

Hem doğuştan hem de sonradan düz taban olmak mümkündür. Bu nedenle düz tabanlık dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Düztabanlık nedir, belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Çocukların düz taban olduğu nasıl anlaşılır? İşte bu soruların yanıtları...

Düztabanlık nedir, nasıl tedavi edilir?

Düztabanlık (pes planus) halk arasında taban düşüklüğü olarak da bilinmektedir. İnsan ayak ve ayak bileğinde 26 farklı kemik ve bu kemikleri bir arada tutan birçok eklem bulunmaktadır. Ayrıca onlarca kas, tendon ve bağ ayak yapısını desteklemektedir.

Yetişkin bir insanın ayağına tabanından bakıldığında, ayak kemerleri denilen enlemesine ve boylamasına yerleşimli çukurluklar görülmektedir. Ayak kemerlerinin yapısı bir insanın ayağındaki yük dağılımının nasıl olduğunu ve yürümesine etkisini belirler.

Kemerlerin strese ve çeşitli yüzeylere uyum sağlamak için sağlam ve esnek olması gerekir. Ayak kemerlerinin olmadığı veya az olduğu durumlar düztabanlık olarak tanımlanır. Düz tabanlık durumunda, vücut ağırlığını yere üç noktadan dağıtan ayağın bu özelliği bozulur ve oluşan  biyomekanik değişikliklere bağlı bir takım sorunlar yaşanabilir.

DÜZTABANLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düztaban (pes planus)  çocuklarda ve yetişkinlerde, genellikle sorun yaratmamaktadır. Spor veya herhangi bir aktivite için genellikle engel teşkil etmeyen düztabanlık çocuklarda belli bir yaşa gelene kadar sürebilir.

Düztabanlık belirtileri:

- Ağrı

Düztabanlık durumunda en sık karşılaşılan belirti gerilmiş kaslar ve bağlardan kaynaklanan ayak ağrısı ve baldırlarda ağrıdır. Diz ve kalçadaki anormal stres bu eklemlerde de ağrıya neden olabilir.

Ağrılar;

Ayak bileği içlerinde
Ayak kemerlerinde
Baldırlarda
Diz eklemlerinde
Kalça eklemlerinde ve belde hissedilebilir. 

- Ayakkabıların çabuk deforme olması

- Bacakların çabuk yorulması

- Ayaklarda sertlik veya uyuşma hissi

- Ayaklarda şişlik

- Ayaklarda basış bozukluğuna ikincil gelişen nasırlaşmalar

- Yürüme veya denge ile ilgili sorunlarla da karşılaşılabilir.

DÜZTABANLIK TEDAVİSİ

Düztabanlıkta tedavi, sorunun ciddiyetine ve nedenine bağlıdır. Düztabanlık ağrı veya başka zorluklara neden olmazsa, genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ayak kemer destekleri (ortez cihazları) düztabanlığa bağlı ağrıları hafifletmek için faydalı olabilir. Ayak kıvrımlarını destekleyen özem tasarlanmış destekler de tercih edilebilir. Ayak kemerini destekleyen cihazlar düztabanlığı tedavi etmez, sadece şikayetleri azaltır.

Germe egzersizleri, özellikle kısa aşil tendonuna bağlı gelişen düztabanlıkta bu tendonu rahatlatan egzersizler fayda sağlamaktadır.

Fizik tedavi de zaman zaman düztabanlığa bağlı ağrılar için yararlı olabilir.

Dinlenme ve buz tedavisi ağrılar için faydalıdır. Özellikle şikayetleri arttıran etkinliklerden kaçınılmalıdır. Ağır sporlar yerine yürüyüş, bisiklet veya yüzme tercih edilebilir.

Yaşanan ağrılar için doktorun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılabilir.
Diyabet, yüksek tansiyon ve obezite gibi düztabanlığı daha kötü hale getirebilecek risk faktörleri kontrol altına alınmalıdır.

ÇOCUKLARDA DÜZTABANLIK

Çocuklarda en sık görülen ortopedik sorunlardan biri olan düztabanlık; çoğu zaman ayak yük altındayken yani yere basarken ayak tabanının iç tarafında olması gereken arkın görülmemesi, arkadan bakıldığında topuğun dışa dönük durması ve tabanın tamamen yerle temas etmesi şeklinde kendini gösterir. Düztabanlık ayaklardaki ve alt bacaktaki dokular ve kemiklerle ilgilidir. Bu durum bebeklerde ve küçük çocuklarda normaldir.

Bütün bebekler doğduğunda düztaban olarak görülmektedir. Bu yüzden çok küçük yaşlarda düztabanlıktan korkulmamalıdır. Ancak belli bir yaştan sonra özellikle aile öyküsü de varsa esnek düztabanlık görülme ihtimali artmaktadır. 

Çocuklarda daha çok görülen esnek düztabanlık genellikle bir problemine yol açmamaktadır. Ebeveynlerin, ayak gelişiminin daha hızlı olduğu ilk 5 yaşta endişelenmemeli ancak sert ya da esnek düztaban teşhisi için mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına danışmalıdırlar.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...