Harun Kızılay: Eczacılar, ekonomik krizle karşı karşıya

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, eczacıların ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldığını söyledi, "Türkiye'de 4 bin 940 eczacımızın vergi sonrası karı, bin 551 liradır. Yani yanında çalıştırdığı personele verdiği kadar bir ücret kendisine kalmaktadır" dedi.

Harun Kızılay: Eczacılar, ekonomik krizle karşı karşıya

TEB Başkanı Harun Kızılay, 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odasının düzenlediği "Mesleğimizde Güncel Gelişmeler" konulu toplantıda, Türkiye'deki eczacıların yüzde 63,8'inin kamuya iskonto yapmadığını söyledi.

Eczacıların yüzde 55'inin kredi kullandığını dile getiren Kızılay, "Bu meslektaşlarımıza şunu sorduk: 'Nasıl kredi kullanıyorsunuz?' Bu yüzde 55'lik kredi kullananların yüzde 66'lık kısmı sürekli kredi kullanıyor. Bu ne demek? Borcu, borçla çevirmek demektir. Yani, Sosyal Güvenlik Kurumu bize bir ay ödeme yapmasa, bu yüzde 66'lık bölümümüz ilk etapta çok ciddi krize girecek demektir" ifadesini kullandı.

"İLACIN UCUZLAMASI GÜZEL AMA ECZACININ GİDERLERİ BU KADAR ARTMAMALI"

Kızılay, ilaç fiyatlarının son 13 yılda 350 kez düşürüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bu, aslına bakarsanız büyük başarı gibi görünüyor. Evet, TEB'in ilaç fiyatlarının yüksek olması konusunda herhangi bir talebi olmamıştır. Zaten eczacılar, ilaçların pahalı satılmasını değil, halkın ilaca rahatça ulaşabilmesini ve ilaçların vatandaşlarımıza kolayca iletilebilir ve kolaylıkla bunun geri ödenilebilir olarak yapılmasını ister. Ancak, eczaneler bir işletmedir ve son 10 yıl içerisinde ilaç fiyatları düşerken eczacıların sabit giderleri ve girdileri artmaktadır. Enflasyonu bir kenara koyuyorum çünkü yüzde 7-8'lerde, o ayrı sorun olarak birikiyor."

"ECZACILARIN ÖZ SERMAYELERİ SÜREKLİ ERİYOR"

İlaç fiyatlarının sürekli azalmasının öz sermayelerinde erimeye yol açarak eczacıları kırılgan hale getirdiğini dile getiren Kızılay, "Eczacı, ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Türkiye'de 4 bin 940 eczacımızın vergi sonrası karı, bin 551 liradır. Yani yanında çalıştırdığı personele verdiği kadar bir ücret kendisine kalmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...