Genç kadınlar dikkat

Erken yumurtalık yaşlanmasına dikkat çeken Dr. Özörnek, özellikle genç kadınların yumurta rezervlerini kontrol ettirmelerini ve üreme şanslarını koruma altına almalarını önerdi.

ntv.com.tr 09.01.2015 - 18:19

Genç kadınlar dikkat

Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik ile kadınların anne olma şanslarının arttığını belirten Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, “Özellikle yumurta dondurma ve saklama konulu yönetmelik değişikliği, evli olmasalar bile tıbbi gereklilik halinde (düşük yumurtalık kapasitesi gibi) kadınların yumurtalarını yasal yollarla saklamasına olanak veriyor” dedi.

Kadınların biyolojik yaşları ile yumurta yaşlarının farklı olabileceğini kaydeden Özörnek, genç kadınların "erken yumurtalık yaşlanması" sorunu yaşayabileceklerini söyledi. Bu nedenle kadınların gereklilik halinde üreme şanslarını koruma altına almalarını tavsiye eden Dr. Özörnek, bu konuda sık sorulan soruları yanıtladı:
 
Yumurtalık (Over) rezervi nedir?
Kadının doğurganlık potansiyeli, hamile kalma kapasitesidir. Yani bir kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin (yumurtaların) sayısal olarak miktarını ve kalitesini ifade eder. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurta rezervlerinin değerlendirilmesi çok önemli. Bu değerlendirmenin sonuçlarına bağlı olarak infertilite (kısırlık) tedavisi için uygulanacak yöntem hakkında ve kişinin hamile kalma şansı hakkında önemli bilgiler elde edilir. Over rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarında foliküllerinin fazla, kaliteli ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir.

Erken yumurtalık yaşlanması nedir?
Kişinin yumurtalığındaki folikül miktarını yansıtan en önemli faktör kişinin o anki yaşıdır. Yaş ilerledikçe özelliklede 35 yaşından sonra folikül sayısı ve kalitesi azalır, 40 yaşından sonra bu olay daha da hızlanır. Yumurta Rezervi azalan kadının da kendiliğinden ya da tedaviyle gebe kalma şansı azalır, hatta gebelik olsa bile düşük riski artar. Ancak her ne kadar biyolojik yaş yumurta rezervinde etkili ise de bazen biyolojik yaşlanma dışında " yumurta yaşlanması" ile karşılaşmak mümkün.

Yumurtalık yaşlanması, yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalardaki kalite azalmasıdır.

Genç yaşlardaki kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğu zaman gebe kalma potansiyeli düşmektedir. Bu nedenle genç kadınların mümkün olan en kısa zamanda evli ya da bekar olmalarına bakılmaksızın yumurta rezervlerini kontrol ettirmeleri ileride anne olabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Yumurta dondurma nedir?
Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemidir. Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların çok uzun bir süre muhafaza edilerek saklanmasını sağlamaktadır.

Dr. Özörnek: Rahim yaşlanması değil, yumurta yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır.

Dr. Özörnek: Rahim yaşlanması değil, yumurta yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır.

Kimler yumurta dondurabilir?
Önceleri yalnızca kanser tedavisi görecek hastalara yumurta dondurma izni veren Sağlık Bakanlığı, yeni yönetmelik düzenlemesi ile yumurta rezervi düşük olan tüm kadınlara “yumurtalarını dondurma hakkı” yani " anne olabilme şansı" sağlıyor. Yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebiliyor. Daha önce bunun müddeti 5 yılla sınırlıydı. Bu süre şimdi 5 yıllık periyotlarda bakılarak limitsiz hale getirildi.

"KADINLARIN EN ÖNEMLİ HAZİNESİ..."

30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtalarının 40 yaşına geldiğinde de aynı kaldığını belirten Dr. Özörnek, "Dolayısıyla rahmin yaşlanması döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemez döllenme için yumurtanın genç kalması gerekir. Bu nedenle kadınların en önemli hazineleri yumurta rezervleri olarak görülebilir" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...