Güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlem

Ozan tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne filtre edilmeden ulaşan güneşin zararlı ışınları sağlığı olumsuz etkiliyor. Yaz aylarında bronz bir cilde sahip olmak için uzun süre güneşlenme, kısa dönemde cilt yanıklarına uzun dönemde ise deri kanserine ve yaşlanmaya neden oluyor.

Güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlem

Canlılar için hayati öneme sahip güneş, dünyadaki yaşamın kaynağı. D vitamini için en iyi kaynak olan güneş, aynı zamanda mutluluk da veriyor ancak mevsimlerinde yeryüzüne daha dik gelen ultraviyole (UV) ışınların olumsuz etkileri, bazı sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle foto alerji ve ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmanın pek çok hastalığa yol açtığını belirten Memorial Kayseri Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Severcan, ışınlara uzun süre maruz kalınmaması gerektiğini vurguladı.  

Son 30 yılda artan sahil şeridinde yapma alışkanlığı ve seyahat edebilme imkanlarının artması, insanlar güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz bıraktığını aktaran Doktor Mehmet Severcan, “Temmuz ve ağustos aylarında ışınların daha dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneş altında kalmak, özellikle açık tenli insanlarda ciltte alerji, kalıcı leke ve izlere, birinci hatta ikinci derece yanıklara neden olabilmektedir. Güneşin uzun dönem olumsuz etkileri arasında ise erken yaşlanma ve cilt kanserleri bulunmaktadır. Özellikle kırışıklıklar, çatlaklar ve lekeler zamanla çoğalmaktadır” dedi ve güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlemi anlattı:

CİLT KANSERİ VE YAŞLANMANIN NEDENİ

“Zararlı ışınlar, deride tamiri mümkün olmayan DNA hasarına yol açarak dünyada en sık görülen kanser tipi malign melanom başta olmak üzere diğer deri kanserlerinin en önemli sebebi olarak bilinmektedir. Bunun için eğer deride güneş yanığı oluşmuşsa tedavi süreci için dermatoloji uzmanından görüş almak gerekir. Deride oluşabilecek ağrı ve yanma için uygun bir ağrı kesici kullanılabilir. yanığına diş macunu, yoğurt ya da içeriği bilinmeyen kremleri sürmek kesinlikle yanlıştır. Bunlar deriye zarar vermekte ve iyileşme sürecini uzatmaktadır. 

KIZARIKLIKLA KENDİNİ GÖSTERİYOR

Güneşe bağlı yanıklar genellikle kızarıklıkla kendini göstermekte ve 24 saat içinde yanığın seviyesi artmaktadır. Güneş yanıklarının ilk belirtisi ciltte kuruma, kaşınma, nem kaybı ve kızarıklıktır. Yanıklara bağlı olarak ısı artışı, hassasiyet, ödem ve sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların içindeki sıvı birkaç gün sonra boşaldıktan sonra deride soyulma başlar. Yanık olan bölgede sıvı dolu kabarcıklar ortaya çıkmışsa, vakit kaybetmeden tedaviye başlamak gerekir. 

Güneş yanığının etkisini azaltacak 4 önlem - 1 Op. Dr. Mehmet Severcan

GÜNEŞ YANIĞINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

1. Ilık su ile duş almak ve yanığın olduğu bölgeyi nemli tutmak ağrıyı azaltacaktır.
2. Yanık sonrasında bol sıvı alınmalı ve menşei bilinen uygun bakım ürünleri kullanılmalıdır.
3. Deride soyulma başladıysa nemlendirici kullanılmalı, uzun bir süre güneşe çıkılmamalıdır.
4. İleri derece güneş yanıklarında sıvı dolu baloncuklar oluştuysa zaman geçirmeden uzman hekime başvurulmalıdır.

AÇIK TENLİLER GÜNEŞTEN DAHA ÇOK ETKİLENİR

Yanığın derecesi; cilt tipine ve rengine, ışığın hangi yüzeyden yansıdığına, güneş ışınına ne kadar maruz kalındığına ve şiddetine göre değişmektedir. Açık tenli, renkli gözlü, sarı ve kızıl saçlı insanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedir. Işınlarının zararlı etkilerinden korunmak için 11.00 ile 16.00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneşe çıkılmamalı, eğer güneş ışınları ile temas olacaksa 30 ya da 50 koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Güneş koruyucular dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve 3 saatte bir yenilenmelidir. Bebek ve çocukları ise güneş ışınlarından korumak oldukça önemlidir. Ciltleri daha hassas ve dış etkilere karşı daha duyarlı olduğu için güneş koruyucular mutlaka uygulanmalıdır.”

Sayfa Yükleniyor...