Hamilelere D vitamini uyarısı

Bilinen 13 vitaminden biri olan D vitamini, DNA’ya doğrudan bağlanabildiği için aynı zamanda bir hormon olarak sınıflandırılıyor. Yumurta, süt, balık, mantar ve bazı sebzelerde de bulunan D vitamini en çok güneşten alınıyor. Vücutta yeterli miktarda D vitamini sentezlenmediğinde sağlık sorunlarına yol açıyor.  Gebelik döneminde eksik olması ise hem anne hem de bebek açısından için risk oluşturuyor.

Hamilelere D vitamini uyarısı

Günümüzde kapalı ortamlarda uzun süre geçirilmesi ve sağlıksız beslenme nedeniyle toplumdaki eksikliği giderek artan D vitamini, kemik oluşumunda etkili. D vitamini bitkilerden ergokalsiferol (D2) , hayvansal gıdalardan kolekalsiferol (D3) olarak alınıyor.

Ayrıca ciltte ultraviyole ışınları ile dehidrokolesterolden sentezlendiğini belirten Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, hayatın her döneminde yeterli düzeyde alınması gereken D vitamininin, özellikle gebelikte hem anne hem de bebek için hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Gebeliğin son 3 ayında bebeğin kemik oluşumu için kalsiyum ve fosfora gereksiniminin arttığını, bu nedenle gebelikte süt, yoğurt, balık, yumurta, tereyağı gibi kalsiyum, fosfor ve D vitamininden zengin beslenmenin önemine işaret eden Dr. Kurtoğlu, gebelik döneminde D vitamini eksikliğinde hem annede hem de bebekte yaşanması olası sorunlar hakkında şu bilgileri verdi:  

HAMİLELİKTE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN ANNEDE YOL AÇTIĞI SORUNLAR 

· Gebelik tansiyonu.
· Gebelik şekeri.
· Gebelik zehirlenmesi.
· Diş kaybı.
· Erken doğum riski.

GEBELİKTE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BEBEKTE YOL AÇTIĞI SAĞLIK SORUNLAR

· Erken doğum (Prematüre bebek).
· Solunum problemleri.
· Kan şekerinde düşme.
· Kalsiyum düşüklüğü.
· Raşitizm.
· Havale geçirme.
· Büyüme geriliği.
· Metabolik kemik kırıkları.
· Yüksek oranda ve ağır seyreden enfeksiyonlar.
· Çocukluk döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite.
· Otizm spektrum hastalıkları.
· Zeka puanı düşüklüğü.
· Kemik mineral yetersizliği.
· Tip 1 diyabet.
· Astım ve hışırtılı solunum. 

Hamilelere D vitamini uyarısı - 1

D VİTAMİNİ İÇİN 15-20 DAKİKA GÜNEŞLENME YETERLİ

Gebeler, D vitamininden zengin olan yumurta, süt, yoğurt, karaciğer ve balık (somon, sardalye, uskumru, morina gibi) tüketimine önem vermelidir. Bir yumurta 20, bir bardak süt 100, 1 tatlı kaşığı balık yağı 400, 100 gram somon balığı 345 ünite D vitamini içermektedir. D vitamini için güneşlenme önemli bir kaynaktır. Derinin hafif pembeleşmesinin gerçekleştiği 15-30 dakika güneşlenme ile 2000 ünite D vitamini üretilmektedir. Gebelerde günlük D vitamini desteği 400-600 ünite olarak önerilmektedir. Ülkemizde 2005 yılında yapılan araştırmada gebelerde % 81,7 ve bebeklerde % 40 oranında D vitamini eksikliği saptanmıştır. Özellikle son yıllarda bebeklerde 400 ünite/gün olarak verilen D vitamini desteği, raşitizm oranında belirgin azalma sağlamıştır. Ayrıca gebeliğin 3’üncü ayından itibaren hamilelik boyunca ve doğum sonrası 6 aya kadar günlük 900 ünite D vitamini desteği sürdürülmektedir.

VİDEO: YETERLİ D VİTAMİNİ ALMAK İÇİN NE ZAMAN, NASIL GÜNEŞLENMELİ?

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Hamilelik
  • Yoğurt
  • İstanbullu Gelin
  • Bebek
  • Beslenme
  • D vitamini
  • Güneş
  • Süt

Sayfa Yükleniyor...