Her 6 santimlik boy farkı kalp krizi riskini yüzde 13 artırıyor

İngiltere’de 200 bin kişinin DNA’larında yapılan araştırma, kalp krizi riskinin damarları daha dar olan kısa boylu insanlarda, uzun boylulara kıyasla daha fazla olduğu ortaya koydu.

Her 6 santimlik boy farkı kalp krizi riskini yüzde 13 artırıyor

İngiltere’de her yıl 73 bin kişi kalp bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Bilim insanları uzun yıllardır yapılan farklı araştırmalarda, boy uzunluğu ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu görüyordu ancak son araştırma, bunu daha net ortaya koydu.

PROFESÖR SIR NILESH SAMANİ: Genetik olarak sizi kısa ya da uzun yapan değişkenler, aynı zamanda kan damarlarınızın yapısını da etkiliyor. Bu da sizin kalp hastalığı geçirme riskinizi artırıyor ya da azaltıyor

Leicester Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada, kalp hastalığı geçirmiş olan ya da sağlıklı, farklı boy uzunluğunda 200 bin kişinin DNA’ları incelendi. Sonuç; bireylerin boy uzunluğunu belirleyen genetik değişkenler, kardiyovasküler sistemin gelişiminde de etkili.

Araştırmaya göre, iki insanın boyları arasındaki her 6,35 santimlik fark, kısa boylu kişinin kalp krizi geçirme riskini diğerine göre % 13,5 artırıyor.

Bilim insanları yine de bu araştırmadan yola çıkarak kısa boylu insanların daha sık kalp kontrolünden geçirilmesinin gerekli olmadığını, kalp hastalıklarına neden olan birçok değişik faktörün bulunduğunu belirtti. Korunma planın en iyi yolunun sağlıklı bir yaşam tarzı olduğunun da altı çizildi.

Araştırmaya destek veren İngiliz Kalp Vakfı’ndan Profesör Jeremy Pearson, Independent gazetesine yaptığı açıklamada, çalışmanın, 'Kalp rahatsızlıklarının genetik nedenleri de olabileceğini gösteren ilk araştırma’ olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...