Safra kesesi 5 yıl önce alınan kadına, safra kesesi ameliyatı

Antalya'da şiddetli karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede, 'safra kesesinde taş olduğ' gerekçesiyle ameliyata alınan 63 yaşındaki Nurten Vatansever'in, safra kesesinin 5 yıl önce alındığı ortaya çıktı. Vatansever, teşhisi koyan ve ameliyata giren doktorlardan şikayetçi oldu.

Safra kesesi 5 yıl önce alınan kadına, safra kesesi ameliyatı

Nurten Vatansever, yaklaşık 5 yıl önce şiddetli karın ağrısı şikayetiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Safra kesesinde taş bulunduğu gerekçesiyle ameliyat edilen Vatansever'in safra kesesi alındı, ancak iddiaya göre kendisine söylenmedi. Ameliyatın ardından taburcu edilen Nurten Vatansever, bir süre sonra ağrılarından kurtuldu.

Yaklaşık iki hafta önce şiddetli karın ağrısı şikayetle Atatürk Devlet Hastanesi'ne başvuran Nurten Vatansever için çekilen ultrasonun ardından, doktor A.C. imzasıyla 'Safra kesesi lümenini tamamen dolduran çok sayıda milimetrik boyutlu taş izlenmiştir' raporu verildi.

AMELİYATTA SAFRA KESESİNİN OLMADIĞI ANLAŞILDI

Bunun üzerine 24 Haziran'da Genel Cerrahi Servisi doktoru N.İ. tarafından ameliyata alınan Nurten Vatansever'in, safra kesesinin olmadığı anlaşıldı. İddiaya göre ameliyat esnasında ameliyathanenin kapısında bekleyen eşi Naip Vatansever'in yanına gelen doktor N.İ. eşinde safra kesesinin olmadığını, ancak karaciğerdeki kist ve barsaklarındaki sorunu halledeceklerini söyledi. Tekrar ameliyathaneye giren doktor, operasyonu tamamladıktan sonra odasına geçti. Naip Vatansever ile konuşan doktor N.İ., iddiaya göre bir yanlışlık olduğunu, ancak Nurten Vatansever'in diğer hastalıklardan kurtulduğunu söyledi. Emekliliğine 2 yıl kaldığı için sıkıntıya girmek istemediğini belirten N.İ., Vatansever'den şikayetçi olmamasını istedi.

Olayın ardından eşinin evrakını hastaneden güçlükle aldığını dile getiren Naip Vatansever şunları söyledi:

"Önce 'rapor yok bulamadık' dediler. Sonra raporu başhekime başvurarak alabildik. Başka bir radyoloji uzmanı doktor K.K.'nın verdiği raporda 'Safra kesesi izlenemedi' yazısı var. Bu rapor dikkate alınmamış. Dikkate alınmış olsa yok yere ameliyat yapılmazdı. Doktor ameliyathaneden çıkarak 'Eşinizde safra kesesi yok' deyince şok oldum. 5 yıl önceki ameliyatta safra kesesinin alındığını söylemediler."

DOKTOR: TEYZE KİM KİMİN CANINI ACITTI ACABA

Bugün hastanede dikişlerinin alındığı esnada doktor N.İ.'ye 'Canımı acıttın doktor' dediğini, bunun üzerine 'Teyze kim, kimin canını acıttı acaba' karşılığını aldığını dile getiren Nurten Vatansever de şöyle konuştu:

"Böyle skandal görmedim. Madem safra kesem yoktu karnımda define mi aradı? Ben dikişlerim nedeniyle günlerdir acı çekiyorum. Safra kesemin olmadığı anlaşılınca karaciğerimde kist olduğunu ve bağırsaklarımda sorun olduğunu, onları düzelttiğini söyledi. Ben böyle hastalığım olduğunu bilmiyordum."

Teşhisi koyan ve ameliyata giren doktorlar hakkında şikayetçi olduklarını dile getiren Nurten Vatansever, "Ben ne acılar çekiyorum. Bu zincirleme rezaletin arkasından sonuna kadar gideceğim" dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, "İddiaları inceliyoruz. Gerçekten ihmal varsa sorumlu kişilerin cezalandırılmaları konusunda gereken yapılacak. Kurum olarak süreci yakından takip ediyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...