Kadınlardaki cinsel isteksizliğin ilacı bulundu mu?

Erkeklerde iktidarsızlık sorunu için bir ilaç yıllardır piyasada... Peki kadınlardaki cinsel isteksizlik sorunu için bir ilaç ne zaman çıkacak?.. Cevap: Az kaldı...

Haberler - ntv.com.tr 28.05.2015 - 14:16

Kadınlardaki cinsel isteksizliğin ilacı bulundu mu?

3-4 Haziran’da yapılacak bir panelde Flibanserin isimli ilaç onaya sunulacak. Ancak ilaca karşı çıkanlar da var.

Peki kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan şey nedir ve Flibanserin bunun çözümüne nasıl yardımcı olacak? Kaliforniya Üniversitesi’nden Psikiyatrist Stephen Stahl’e kadın erkek arasındaki cinsel fonksiyon bozukluklarının 2 cinsiyet için de 3’er adet olduğunu savunuyor.

Stahl’e göre:
Erkeklerin maruz kaldığı cinsel fonksiyon bozuklukları; ereksiyon, ereksiyon ve ereksiyon... Kadınların maruz kaldığı cinsel fonksiyon bozuklukları; arzu, arzu ve arzu...

Kadınların “arzu” eksikliği şu anda biliminsanları için gizemini korumakta. Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu diye anılan teoriye göre bu cinsel isteksizliğin sebebinin, beynin günlük işlerle (iş yerindeki bir problem, bu akşam ne yemek yapacağım vb.) meşgul olan ön kısmının işleyişinin durdurulamıyor. Bunun sonucunda ise motivasyon ve zevk gibi ödül mekanizmaları devre dışı kalıyor.

Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde kullanılan ilaçların başarısının ardından gözler yıllardır kadınlar için de bir “mucizevi ilaç” arayışında. Flibanserin isimli antidepresan ilacın yan etkilerinden birisinin bazı vakalarda cinsel isteği artırması olduğu ortaya çıktı.

2010'DA ONAY ALAMADI

Antidepresan olarak ortaya çıkan ilaç daha sonra kadınların cinsel sorunlarını yenmek için kullanılmaya başlandı. İlacı kullanan kadınların ayda ortalama 2.5 kez cinsel ilişkiye girdiklerini, buna karşılık Flibanserin’i almayanların 1.5 kez cinsel ilişkiye girdikleri tespit edildi. Yetkililer bu oranları tatminkâr bulmadıkları için 2010’da FDA'ye (ABD Gıda ve İlaç İdaresi)sunuldu ancak onaylanmadı.

Stahl kadınların kendilerine “sekse karşı bir isteksizliğim mi var yoksa isteksizliğim yalnızca kocama karşı mı?” sorularını sormaları gerektiğini, mutsuz bir evliliği bir ilacın kurtaramayacağını dile getirdi.

MUCİZE İLAÇ ARAYIŞI

Yalnızca ABD’de böyle bir ilaç başarılı bir şekilde raflardaki yerini alırsa 2,7 milyar dolarlık bir piyasası olabileceği tahmin ediliyor. Bu devasa pastadan pay almak isteyen ilaç şirketlerinin kadınlara yönelik “mucizevi ilaç” arayışı devam edeceğe benziyor.

Sayfa Yükleniyor...