İlişkili Haberler

Kalp sağlığı ve şeker hastalığı için yaygın olarak kullanılan ilaçların, akıl sağlığına da iyi gelebileceğini ortaya koyan araştırma, statin ve metformin gibi ucuz ve yaygın ilaçların, ağır akıl hastalıklarını tedavi edebileceğini ortaya koydu.

Araştırma Londra Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı tarafından yapıldı. Ekip, İsveç'te, şizofreni, bipolar bozukluk gibi ağır akıl hastalıkları olan 142 bin 691 kişinin sağlık kayıtlarını inceledi. İnceleme sonucunda bu hastaların kolesterol, tansiyon ve şeker ilacı kullandığında hastaneye yatma sayılarının düştüğü belirlendi.

Araştırma, bu ilaçlarla hastaların kriz dönemlerinin yüzde 10 ile 20 arasında azaldığını gösteriyor. İlaçlar, hastaların kendilerine verdiği zararı da azaltıyor.

Araştırmaya göre statin adı verilen kolesterol düşürücü ilaçlar, anti-psikotik ilaçların emilimini artırıyor. Tansiyon ilaçları, beyinde, bipolar bozukluk ya da şizofreninin işareti olan kalsiyumu dönüştürüyor. Tip 2 diyabette kullanılan metformin, duygu durumunu iyileştiriyor.

Bu ilaçların, psikotik hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesi için sonuçların klinik deneylerle doğrulanması gerekiyor.

VİDEO: HER GÜN BİR YUMURTA KALBE İYİ GELİYOR