Keneyi 'kandan ayırma işlemi'ne yeşil ışık

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez bir Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastasında uygulanıp başarı elde edilen, kanın temizlenmesi işleminin, belirli hasta grubunda uygulanmasına karar verdi.

Keneyi 'kandan ayırma işlemi'ne yeşil ışık

''BAKANLIK OLARAK DESTEKLİYORUZ''
Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Zoonotik Hastalıklar Daire Başkanı uzman Dr. Tamer Sami Pelitli de, çift filtrasyon yönteminin umut verici bir işlem olarak görüldüğünü belirterek, ''Bu bir destek tedavisidir. Şu ana kadar bir vakada denendiği için kesin etkinliğinin ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Umarız faydalı olur. Sağlık Bakanlığı olarak bunu destekliyoruz'' dedi.

Pelitli, bir soru üzerine, söz konusu yöntemin ağır seyreden ve kriterleri belirlenen belirli bir hasta grubunda uygulanabileceğini belirtti. Bu kriterler belirlendikten sonra ilgili merkezlere bildirileceğini ifade eden Pelitli, ''Bunlar zaten Sağlık Bakanlığına bağlı merkezler. Vaka yönetim algoritması onlara bildirildiğinde hangi hastalara uygulanabileceğini bilecekler, özel bir başvuruya gerek kalmayacak'' dedi.

Pelitli, ilgili bilim kurulunun toplanarak vakaların dahil edilme kriterlerini belirleyeceğini belirterek, ''Bunu en kısa sürede sonuçlandırmaya çalışacağız. Belki bir ay içinde biter. Bu seneye yetiştirmeye çalışacağız, değilse bir dahaki sezona yetişecek'' diye konuştu.


Sayfa Yükleniyor...