Kül bulutları Türkiye'nin sağlığını etkiler mi?

Prof. Dr. Cemal Saydam, İzlanda'daki yanardağda meydana gelen patlamalar sonucu oluşan kül bulutlarının Türkiye'yi teğet geçeceğini ve sağlık açısından etkilemesinin zor olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 17.04.2010 - 11:58

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, İzlanda'daki yanardağda meydana gelen patlamalar sonucu oluşan kül bulutuna ilişkin, ''Bu patlamanın etkilerinin Türkiye'yi teğet geçeceğini düşünüyorum'' dedi.


Saydam, İzlanda'daki yanardağda meydana gelen patlamalar sonucu oluşan kül bulutlarının atmosferin üst kısımlarına kadar çıktığından güneş ışığının yansıtma etkisiyle atmosferin alt bölümlerinde soğumaya neden olduğunu ve uçakların uçtuğu seviyeleri etkilediğini anlattı.

Önümüzdeki günlerde sıcak havanın etkisine girecek Türkiye'nin bu kül bulutundan çok fazla etkileneceğini düşünmediğini kaydeden Saydam, ''Bu nedenle yanardağın etkilerinin Türkiye'yi teğet geçeceğini düşünüyorum. Kül bulutlarının, Türkiye'ye gelene kadar önemli oranda seyrelmesi bekleniyor. Özellikle Türkiye'yi sağlık açısından etkilemesi neredeyse imkansız'' diye konuştu.

Yetkililerin açıkladığı gibi kül bulutlarının Türkiye'nin Karadeniz ve Trakya Bölgelerini bir miktar etkileyebileceğini dile getiren Saydam, ''Kül bulutları belki bu bölgeleri yalayarak geçebilir. Ama bu etki, kül bulutlarında seyrelme olacağından sağlıkta bir soruna, toplumu alarma geçirecek bir duruma neden olacağını düşünmüyorum'' dedi.

SAHRA ÇÖLLERİNİN ETKİSİ
Prof. Dr. Saydam, Türkiye'nin son bir kaç gündür güneyden gelen Sahra Çölü tozlarının etkisinde olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin sık sık bu etki altına girdiğini ve bu nedenle tansiyon, migren ve alerji gibi rahatsızlıkların yaşandığına dikkati çekti.

Saydam, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrünnisa Bolay'la yaptıkları araştırmaya göre, Sahra çölü tozlarının sağlıktaki bu etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını da sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...