Lösemi hastası minik Abdurrahman ilik nakli için yardım bekliyor

Suriye’de lösemi teşhisi konan ve tedavi için gittiği Adana’da kemik iliği nakli bekleyen 2 yaşındaki Abdurrahman’a, annesi ve kardeşinin iliğinin uyumlu olabileceği söylendi. Sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle Suriye'deki ailesi Türkiye’ye gelemeyen minik Abdurrahman, iyileşebilmek için yardım bekliyor.

Lösemi hastası minik Abdurrahman ilik nakli için yardım bekliyor

Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan Muhlis Julli ve Betül Baradiği çiftinin ikinci çocukları Abdurrahman'a doğuştan lösemi teşhisi kondu. İdlib'te tedavi gören Abdurrahman'ın durumu kötüye gidince baba Muhlis Julli, geçen ekim ayında oğluyla birlikte Adana'ya taşındı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Hemotoloji servisinde tedaviye alınan minik Abdurrahman'a nakil için, uygun kemik iliği aranmaya başlandı. 6 ay boyunca uygun kemik iliği bulunamayınca doktorlar, Abdurrahman'ın kardeşi ve annesinin kemik iliğinin uygun olabileceğini söyledi.

Bunun üzerine anne ve kardeş için izin belgesi, baba Julli için de eşi ve çocuğunu Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden alabilmesi için ‘yol izin belgesi’ düzenlendi. Ancak Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı, yeni tip corona virüsü (Covid-19) dolayısıyla kapalı olduğu için Abdurrahman'ın annesi ve kardeşi Türkiye'ye giremedi.

“OĞLUM GÜNDEN GÜNE ERİYOR”

Eşi ve diğer çocuğunun uygun iliği bağışlayabileceğini, bu nedenle ülkeye girişlerine izin verilmesi için yetkililerden yardım beklediğini ifade eden baba Muhlis Julli, ”Oğlum Suriye'de tedavi görüyordu. Sonra tedavinin devamı için Türkiye'ye gönderdiler. Oğlum kan kanseri ve ilik nakli olması gerekiyor. Nakil için de birinci dereceden yakını olması gerektiğini söylediler. Eşim ve diğer çocuğumun Türkiye'ye getirilmesi için doktor raporuyla 3 kez başvuruda bulundum ancak sonuç alamadım. Çocuğumun aylardır kemoterapi görüyor ve günden güne eriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım bekliyorum” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...