'Meme kanseri erken teşhisle tedavi edilebiliyor'

Erken teşhisle tamamına yakını tedavi edilebilen meme kanserinde kadının, her ay kendine meme muayenesi yapması yaşamsal önem taşıyor.

ntv.com.tr 19.10.2015 - 09:59

'Meme kanseri erken teşhisle tedavi edilebiliyor'

Dünyada her 8 kadından biri, hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Meme kanseri teşhisi konulan kadınların %70’inin 50 yaşın üzerinde olduğunu belirten Genel Cerrah Op. Dr. Mustafa Gök, “Dünyada 50 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanserine rastlanılma olasılığı, yaşı 50’nin altında olan kadınlara göre 4 kat daha fazla. Bu nedenle 50 yaş üstü kadınların olağan kontrollerini yapmaları öneriliyor” dedi.

KENDİ KENDİNE MUAYENE NE ZAMAN YAPILMALI?

Op. Dr. Gök, kendi kendine meme muayenesinin ideal olarak adet döngüsünün 5. ve 7. günleri arasında ayda bir kez yapılması gerektiğini ifade ederek, “Adet döneminde, kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinlikleri nispeten azalmaktadır. Bu dönemde meme dokusunu incelemek kolaylaşır. Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması bulunmaktadır. Gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme. Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulanmalıdır” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...