"Meme kanserini atlatanlar kilo almaya meyilli"

ABD'de yapılan bir araştırma, meme kanserini atlatanların kilo almaya daha meyilli olduğunu ortaya koydu. Sebebi henüz bilinmeyen bu durumun, başka hastalıklara zemin hazırlayabileceği ve iyileşme sürecini etkileyebileceği yönünde uyarı var.

"Meme kanserini atlatanlar kilo almaya meyilli"

Amerikalı bilim insanlarının araştırması, meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında kadınların kilo aldığını gösterdi. Meme kanserini atlatanların kilo almaya daha meyilli olduğu tespiti de aynı araştırmadan çıkan bir başka sonuç.  

Bilim insanları, meme kanseri tedavisinden sonra yaşama tutunan ve bu kansere yakalanmamış ancak genetik yatkınlığı bulunan 600'den fazla kadının verilerini araştırdı.

Yaş ve menopoz gibi etkenleri de göz önüne alan bilim insanları, henüz nedeni bilinmese de meme kanserini atlatanların teşhisi izleyen 5 yılda ortalama 2 kilo aldığını tespit etti. Araştırma, kemoterapi alan kadınların hormon tedavisi gören ya da kansere yakalanmamış kadınlara göre ortalama 5 kilo daha fazla kilo aldığını da ortaya koydu.

Bilimciler, kalp-damar ve diyabet gibi başka hastalıklara zemin hazırlaması nedeniyle kanser hastalarının kilosunun izlenmesinin önemine işaret ederek ayrıca kilonun hastaların tedaviye verdiği tepkiyi ve iyileşme sürecini etkilediğine dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları "Cancer Epidemiology" dergisinde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...