“Menopoz sonrası kemik erimesi riskine D vitamini ile önlem alın”

Hormon dengesinin değişmesiyle birlikte bazı sağlık sorunlarının görülebileceği menopozda kadınların kapısını en çok çalan hastalıklardan biri de kemik erimesi, yani osteoporoz. Osteoporozdan korunmada en etkili yol ise, en iyi kaynağı güneş ışınları olan D vitamini.

“Menopoz sonrası kemik erimesi riskine D vitamini ile önlem alın”

Menopozda kemik erimesi (osteoporoz) riskinden korunmada D vitaminin önemine değinen Emsey Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orkide Şancı, osteoporozun kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığı olduğunu söyledi.

Özellikle menopoz sonrası yumurtalıkların ürettiği östrojen seviyesinin önemli ölçüde azalmasıyla osteoporoz gelişiminin hızlandığını aktaran ve “Bu nedenle osteoporoz riskini en aza indirmek ve kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum alımı çok önemlidir’’ diye konuşan Op. Şancı, osteoporozdan korunmada D vitamininin etkilerini şöyle anlattı:

OSTEOPOROZ KALKANI D VİTAMİNİ

“D vitamini diğer vitaminlerden farklı olarak daha çok bir hormon gibi işlev görmesi bakımından benzersizdir. Kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan mucizevi bir hormon olan D vitamini, vücudun birçok işlevinde merkezi rol oynar. Özellikle menopoz sırasında ve sonrasında kadın sağlığı için en önemli destekleyicilerden biridir. D vitamini vücudumuzun kalsiyumu kullanabilmesi için kritik bir noktadadır. 40 yaş üzeri veya çeşitli nedenlerle osteoporoz riskine sahip olan kadınlar yeterli miktarda D vitamini aldığından emin olmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini kombinasyonu sadece osteoporoz değil birçok problemine karşı koruyucudur. Araştırmalarda, kalp hastalığının, osteoporozun, diyabetin, kanserin ve kilo alımının önlenmesinde D vitaminin önemli bir yere sahip olduğu ve birçok sağlık probleminin D vitamini eksikliğiyle ilişkili bulunduğu da belirtilmiştir.”

“Menopoz sonrası kemik erimesi riskine D vitamini ile önlem alın” - 1

D VİTAMİNİ KAYNAKLARI NELERDİR?

D-vitamininin bir kısmı balık, süt, yumurta ve çeşitli sebzeler gibi doğal besin zinciri ile alınabilse de büyük oranda güneş ışığı ile alınabiliyor. Güneş ışığı, D vitamini için mükemmel bir kaynak, doğru açıyla ve doğru zamanda günde 15 dakika dışarıda kalmak, vücudun yeterli seviyede vitamin D almasını sağlayabiliyor. Doğal yollar dışındaki vitamin takviyelerinde özellikle dikkat edilmesi gereken nokta ise bu ürünlerin mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiği. Hem besin hem de güneş kaynaklı D-vitamini düzeyinin yeterli olup olmadığı ise kandan bakılan D3-vitamin testi ile tespit edilebiliyor.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Kadın Sağlığı
  • osteoporoz
  • Menopoz
  • İstanbul
  • kemik erimesi
  • Genel Sağlık
  • D vitamini
  • Güneş

Sayfa Yükleniyor...