Türk Kızılayı'ndan kök hücre ve kan bağışı çağrısı

Kök hücre bağışında toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen Türk Kızılayı ve GSK ‘Dünya Donör Günü’nde, halkı kök hücre bağışına çağırdı.

ntv.com.tr 15.06.2015 - 14:21

Türk Kızılayı'ndan kök hücre ve kan bağışı çağrısı

TÜRKÖK Projesi ile kemik iliği nakli bekleyen hastalara şifa olmayı hedefleyen Türk Kızılayı ve GSK ‘Dünya Donör Günü’nde İstanbul’da önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Kadıköy Meydanı’nda yer alan Kızılay Tırı’nda halkı kök hücre bağışına davet eden Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 2015 yılı sonuna kadar 90 bin donöre ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, “Önümüzdeki 5 yılda ise hedefimiz 250 bin donöre ulaşmak” dedi.

KÖK HÜCRE KARDEŞLİĞİNİ TOPLUMA YAYACAKLAR

Kök Hücre Kardeşliği projesinde ilk adım olarak GSK çalışanları kök hücre bağışı ile ilgili bilinçlendirildi. İlik bankası aracılığıyla yaratılan bağış platformlarında da gönüllü donör olarak bankaya kaydolan çalışanlar, ilik bekleyen hastalara umut olmayı hedefliyor.

750 kişilik ekipte 200 gönüllü, bağışta bulunarak Kemik İliği Bankası’na kayıt oldu.

Etkinlikte Kök Hücre Kardeşliği’ni ve hedeflerini paylaşan GSK Türkiye Medikal Direktörü Yıldıray Tanrıver, bu proje ile kök hücre bağışı hakkında toplumsal farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

5 DAKİKADA HAYAT KURTARABİLİRSİNİZ!

Tanrıver,“Çalışanlarımız ‘Ömrünüzün sadece 5 dakikasında kök hücre bağışlayarak hayat kurtarabilirsiniz’ sloganı ile bu konuda yüreklerini ortaya koydu. Burada bahsedilen 5 dakika ilik bankasına kayıt olmak üzere kan örneği vermek elbette. Amacımız çalışanlardan başlayan bilinçlendirme hareketini toplumsal seferberlik hareketine çevirmek. Çalışmalarımızı duyanları bakanlıkça yetkili kılınan Kızılay Kemik İliği Bankası’na yönlendiriyoruz" diye konuştu.

Etkinlikte; daha önce gönüllü donör olmayan GSK çalışanları da kan örneği vererek Kızılay Kemik İliği bankasına kayıt olurken, GSK Spor Kulübü, Turuncu Pedal Bisiklet Ekibi de Kartal Kızılay Kan Merkezi’nden etkinlik alanı olan Kadıköy’e kadar pedal çevirerek bağışın önemine dikkat çekti.

Sayfa Yükleniyor...