Organ nakli hastalarında antikor için 3. doz Covid-19 aşısı

Organ nakli geçirmiş kişilerde Covid-19 aşısının yeterince antikor üretmediği tespit edilmişti. Bilim insanları üçüncü doz aşıyla üretilen antikor miktarının artığını gözlemledi.

Organ nakli hastalarında antikor için 3. doz Covid-19 aşısı

Covid-19 aşısının üçüncü dozu, organ nakli olmuş hastalarda virüse karşı antikoru artırabiliyor.

ABD’de yürütülen bir çalışmada, organ nakli yapılmış bazı hastalarda yeni tip (Covid-19) aşısının ancak üçüncü dozu uygulandıktan sonra antikor seviyesinin yükseldiği gözlendi.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD’nin John Hopkins Üniversitesinden bilim insanları, organ nakli olmuş hastalarda üçüncü doz Covid-19 aşısının vücudun antikor üretimine etkisini inceledi.

Çalışmada, organ nakli yapılan 30 hastaya iki doz Covid-19 aşısı uygulandı. Bu hastalardan 24’ünün antikor üretmediği, 6’sının ise düşük seviyede antikor ürettiği görüldü.

Organ nakli hastalarında antikor için 3. doz Covid-19 aşısı - 1

Hastaların tamamına 67 gün sonra üçüncü doz aşı yapıldı.

İlk iki dozda antikor üretimi düşük seviyede gözlenen 6 hastada daha çok antikor üretimi gözlenirken, virüse karşı antikor üretmeyen 24 hastanın 8'inin üçüncü doz aşının ardından antikor ürettiği tespit edildi.

Böylelikle üçüncü doz aşıdan sonra 30 hastada Covid-19'a karşı antikor üretenlerin sayısı 6'dan 14’e yükseldi.

John Hopkins Üniversitesinden çalışmayı yürüten Dr. Dorry Segev, çalışmanın, organ nakli yapılan hastalarda antikor üretiminin artışı noktasında "ümit verici" olduğunu söyledi.

Organ nakli hastalarında nakledilen organı vücudun reddetmemesi için hastalara bağışıklığı bastıran ilaçlar veriliyor ve bu durum da hastaları Covid-19 salgınına karşı korumasız hale getiriyor.

Sayfa Yükleniyor...