Ortalama penis boyu belli oldu

15 bin denek üzerinde yapılan uluslararası bir araştırma ortalama penis boyunu ortaya koydu. Londra King's College ve Maudsley NHS Foundation Trust’un araştırmacılarına göre ortalama penis uzunluğu normalde 9,16 cm, ereksiyon halinde ise 13,12 cm olmalı.

Ortalama penis boyu belli oldu

Avusturya’da yayınlanan “Der Standart” gazetesinin haberine göre, uzmanlar normal penis uzunluğunu saptamak için 19 değişik araştırmayla 15 bin 521 erkekte ölçüm yaptı. Haberde, araştırma için 17 yaş üzeri ve değişik ırklardaki erkeklerde ölçümler yapıldığı yer aldı.

İLK BÜYÜK ARAŞTIRMA

Şimdiye dek bu çapta bir araştırma yapılmadığına dikkat çekilen haberde, penis kalınlıklarına da yer verildi. Araştırmada ortalama penis kalınlığı normal durumda 9,31 cm. ve ereksiyonlu halde 11,66 cm. olarak saptandı. Uzmanlar, kalınlıkla uzunluk arasında çok az bir bağlantı olduğunu saptadı.

EN BÜYÜK PENİS FRANSIZLAR’DA

Dünyanın on yedi ülkesinden erkeklerle yapılan araştırmada örnek büyüklük ölçümleri aynı milletten 52 ile 3 bin 300 erkek arasında yapıldı. Fransızlar’ın 10,74 ve İskoçyalılar’ın 10,2 cm. ile en büyük penise sahip oldukları belirlendi. 111 Alman erkekle yapılan araştırmada normal durumda 8,60 santimetre ortalama uzunluk saptandı. Ereksiyonlu haldeki uzunluk ölçümleri ise sadece dört ülkede saptanabildiği için bir kıyaslama istatistiği çıkarılamadı.

TAKINTIYA SEBEP OLABİLİYOR

Araştırmacılar, çok sayıda erkeğin penislerinin uzunluğu konusunda endişe ettiklerini belirtirken, bu endişenin “Dismorfofobi” denilen kendi vücudunu başka türlü algılama hastalığına bile yakalanabildiklerini vurguladılar.

Bu durumun her yıl binlerce erkeği depresyona sürüklediğinin altını çizen araştırmacılar, “Dismorfofobi”nin intihar vakalarının yaşanmasına sebep olduğu bilgisini paylaştı.

Haberde, sonuçların, küçük penisli olduklarını sanan erkeklerin bile standart hatta ortalama standartların üzerinde olduklarını gösterdiğine dikkati çekildi. Araştırma sonuçlarının kondomların daha standart ebatlara daha uygun hale getirilmesi çalışmalarına yardımcı olacağı vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...