Protein bazlı Covid-19 aşısı için onay süreci başlatılıyor

Fransız Sanofi ve İngiliz GSK, protein bazlı Covid-19 aşıları için onay talebinde bulunacak. Faz 3 klinik deney sonuçlarına göre iki doz Sanofi/GSK aşısı hastalığın ağır şekilde geçirilmesi ve hastaneye yatışı yüzde 100 engelliyor.

Protein bazlı Covid-19 aşısı için onay süreci başlatılıyor

Fransız ilaç firması Sanofi, İngiliz şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ile geliştirdiği protein bazlı Covid-19 aşısı için onay talebinde bulunma sürecini başlatacağını duyurdu.

Protein bazlı Covid-19 aşısı için onay süreci başlatılıyor - 1

Şirketten yapılan açıklamada, aşının faz 3 klinik deneylerinin sonuçlarının olumlu olduğu aktarıldı.

İki doz Sanofi/GSK aşısı uygulanan kişilerde, aşının hastalığın ağır şekilde geçirilmesi ve hastaneye yatışı yüzde 100 engellediği kaydedilen açıklamada, aşının Covid-19'u orta şiddette geçirmeye karşı yüzde 75, semptomatik vakalara karşı ise yüzde 57,9 oranında etkili olduğu ifade edildi.

Başka bir deneyde daha önce mRNA ya da adenovirüs bazlı Covid-19 aşısı uygulanmış kişilere Sanofi/GSK aşısıyla yapılan hatırlatma dozlarının antikor üretimini tüm yaş gruplarında 18-30 kat arası artırdığı ifade edildi.

Sanofi/GSK aşısı, 2 doz ve 1 hatırlatma dozu olarak uygulanacak.

Sanofi, eylül sonunda mRNA bazlı Covid-19 aşısı ile ilgili çalışmalarını BioNTech-Pfizer ve Moderna aşılarının piyasadaki hakimiyeti ve aşının piyasaya sürülmesinde geç kalınmış olacağını gerekçe göstererek faz 3 aşamasında durdurma kararı almıştı.

GSK ile geliştirilen protein bazlı aşının geliştirilmesinde, klinik deneyler sırasında dozlama hatası nedeniyle gecikme yaşanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...