"Sağlık Bakanlığı 6 aydır bizi mağdur ediyor"

Sağlık Bakanlığı Ocak ayında yaptığı Başasistanlık Sınavının sözlü bölümünü 6 aydır yapmıyor. Yaklaşık 600 hekimin katılması beklenen sınav tarihinin açıklanmamış olmasına tepki gösteren ve atama için sözlü sınavın yapılması gerektiğini belirten doktorlar, "mağdur olduk" diyor.

"Sağlık Bakanlığı 6 aydır bizi mağdur ediyor"

Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Başasistanlık Atama Sınavı 11 Ocak 2015 tarihinde yapıldı. Sonuçlar Şubat ayında Bakanlığın web sitesinden duyuruldu. Yazılı bilim sınavının ardından atama yapılabilimesi için sözlü sınav yapılması gerekiyor.

Medimagazin'den Dr. İbrahim Ersoy'un haberine göre Bakanlık, sözlü bilim sınavına, yazılı bilim sınavından 60 ve üzeri puan alacak adayların katılacağını açıkladı. Aylrıca sözlü sınav tarihinin, yazılı sınavın sonuçlandırılmasını takiben Bakanlığın internet sayfasından duyurulacağını belirtti. Ancak Haziran ayına gelinmesine rağmen henüz netleşen bir durum yok.

"BAKANLIKTA MUHATAP BİLE BULAMIYORUZ"

Şubat ayından beri sözlü sınavın yapılmasını bekleyen adaylara henüz  resmi bir açıklama yapılmış değil. Adayların, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden ‘gayrıresmi’ aldıkları bilgilerde ise sözlü sınavın önce Mayıs, sonra da ‘seçimden sonra’ yapılacağı söylendi. Şimdi ise sınavın Eylül-Ekim aylarında yapılacağı duyumunu alan bazı adaylar, "Bakalıkta muhatap bile bulamıyoruz, mağdur olduk" diye tepki gösteriyor. 

"BELİRSİZLİK PSİKOLOJİMİZİ BOZDU"

Sözlü sınava girecek olan 600 hekim, aileleriyle ilgili düzenleme yapamadıklarını, hayatlarını planlayamadıklarını söyleyerek, birçok fedakarlıkla girdikleri sınavın bu kadar ‘vurdumduymaz’ bir tavırla yürütülmemesi gerektiği düşüncesinde birleşiyor.

Belirsizlik duygusunun psikolojilerini olumsuz etkilediğini belirten adaylar, Sağlık Bakanından sorunlarına çözüm bulmasını isterken, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ise soruları cevaplamaktan kaçınıyor.

Sayfa Yükleniyor...