Smear testi nedir? Smear testi ne zaman ve neden yaptırılır?

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü, rahim ağzı kanseri. Smear testi, başta rahim ağzı (serviks) kanseri olmak üzere rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir. Smear testi ne zaman, hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Smear testi nedir? Smear testi ne zaman ve neden yaptırılır?

Smear testi, serviks (rahim ağzı) kanseri taramasında kullanılan, henüz oluşum aşamasındaki kanseröz lezyonların teşhisini sağlayabildiği için, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına yarayan önemli bir testtir.

SMEAR TESTİ NASIL YAPILIR?

Aslında smear testi yetişkin kadınlar için jinekolojik muayenenin bir parçasıdır. Ağrısız ve basit bir işlem olan smear testinde bireylerin en az 48 saat önceden cinsel birliktelik yaşamamaları gerekmektedir ve genital bölgeyle alakalı ilaç kullanılmamalıdır.

Smear testi, rahim ağzından 5-10 saniye gibi kısa süre içinde ağrısız olarak fırça yardımıyla sürüntü alınması işlemidir.

30 yaşından küçük kadınlara yılda bir defa smear yapılmalı, 30 yaşından büyüklere ise 3 kez ardışık smear sonucu negatif ise 2-3 yılda bir smear testi tekrarlanmalıdır. Ancak HIV pozitif olanlar, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar, östrojen kullananlar, organ transplantasyonu yapılanlar, kemoterapi ve kortizon tedavisi alanlarda tarama sıklığı artırılmalıdır.

Smear testinde sonra hafif miktarda vajinal kanama olabilir. Endişe edilmemelidir.

SMEAR TESTİ NEDEN ÖNEMLİ?

Rahim ağzındaki hücrelerde bozukluk ve değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu değişime uğrayan hücrelere “kanser öncüsü hücreler (hücresel displazi)“ adı verilir.

Smear testinin amacı değişiklikler kansere dönüşmeden tespit etmektir. Böylelikle kadın kanser aşamasına gelmeden kolaylıkla tedavi imkanına kavuşur.

Rahim ağzındaki anormal hücre çoğalmasıyla meydana gelen rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olarak Human Papilloma Virüs (HPV) gösteriliyor. Cinsel ilişki ve temas yoluyla bulaşan HPV’nin kuluçka süresi yaklaşık dokuz ay olmakla birlikte, virüs yıllarca sessiz kalabiliyor.

SMEAR TESTİ SONUÇLARI NASIL OLABİLİR?

Test sonucunun negatif gözükmesi alınan örnekteki servikal hücrelerin tamamen normal olduğu durumdur. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur. 

Pozitif sonuç ise alınan örneklerde servikal hücrelerde anormallikler vardır. Bu sonuçlar;

-ASC-US (önemi tanımlanamamış atipik skuamöz hücreler): Bu durumda servikal hücrelerde bir değişim söz konusudur. Ancak bu değişimin bir kanser başlangıcı mı yoksa iyi huylu bir lezyon mu olduğu tam anlaşılamamıştır. İleri araştırma gerektirir.

-LSIL (düşük dereceli intaepitelial lezyon): Servikal hücrelerdeki anormallikler hafif düzeydedir. Genelde kendi kendine vücuttan atılan düşük risk grubundaki HPV ile enfeksiyonlar sonucu görülür.

-HSIL (yüksek dereceli intraepitelial lezyon): Hücrelerdeki değişimler belirgindir. Kansere dönüşme riski açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir gruptur.

-ASC-H (yüksek dereceli atipik skuamöz hücreler): Hücrelerdeki değişim HSIL'a benzemektedir.

-AGC (atipik glandular hücreler): Servikste bulunan farklı tür hücreye ait değişimler, şeklinde olabilir.

TÜRKİYE'DE NAKİL RAHİMLE İLK DOĞUM

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • rahim ağzı kanseri
  • kadın kanserleri
  • rahim ağzı kanseri (serviks kanseri)
  • Kadın Sağlığı
  • Sağlık

Sayfa Yükleniyor...