Terör örgütüne ilaç gönderildiği iddiası

TEB Genel Sekreteri Özel, ''sahte reçetelerle terör örgütüne ilaç gönderildiği'' iddialarına ilişkin, sadece belli bir grup tarafından gerçekleştirilen bir fiilin tüm eczacılara mal edilemeyeceğini bildirdi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde gerek yazılı gerekse görsel basında Diyarbakır, Batman, Bingöl, Siirt ve Şanlıurfa'da hizmet veren eczacıların ''sahte reçete düzenleyerek bölücü terör örgütü PKK'ya ilaç gönderdiği'' iddiasının haber konusu edildiğini hatırlattı.

Tüm bölgeyi kapsayan ve mesleğini onuruyla yerine getiren tüm meslektaşlarını töhmet altında bırakan ve ''adeta linç kültürünü besleyen bu tür haberlerin sistemli bir şekilde artış gösterdiğini'' savunan Özel, TEB olarak, mesleki disiplini korumak için gerekli tüm müdahaleleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Suçlu olduğu kanun karşısında ispatlananların meslek örgütlerinden de meslekten mene kadar uzanan en ağır cezayı alacaklarını vurgulayan Özel, TEB yönetimi olarak, asla suçluyu ya da suçu savunmak gibi bir tavırlarının olmadığını kaydetti.

Suçu ispatlanana kadar kişileri suçlu olarak görmek ve göstermenin hukuk kurallarına aykırı olduğunu anımsatan Özel, bu tip olaylara karışanların genellikle, ''yasaya karşı gizli bir iş birliği ile açılmış yani muvazaalı eczaneler'' olduğunu iddia etti.

Sahibinin eczacı olmadığı böylesi yerlerde, bu tür usulsüzlüklerin ve ilaç suistimallerinin yapılmasının mümkün olabildiğine işaret eden Özel, ''Bölge eczacı odalarımızla birlikte muvazaalı eczaneleri tespit ederek, yeni eczanelerin açılmaması için bir dedektif titizliğiyle çaba sarf etmemize rağmen, ne yazık ki yasal yetkilerimiz sınırlandırıldığından, tümüne engel olmamız mümkün olamamaktadır'' görüşünü ileri sürdü.

Özel, şunları kaydetti:
''Sadece belli bir grup tarafından gerçekleştirilen böylesi bir fiilin tüm eczacılara mal edilmesi, kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Kaldı ki ortada böyle bir suçun olup olmadığı da belli değildir. Bir ihbar mektubundan ibaret olan bütün bu iddiaları mesleğimiz adına kesinlikle reddediyoruz. Birlik olarak, eğer ortada gerçekten bir suçlu varsa, yakalanması için her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu belirtiyor, yetkililerden bu kişileri kamuoyu önünde en ağır biçimde cezalandırmalarını talep ediyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...