Van, şifa dağıtmaya hazırlanıyor

Açılışı yapılan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarıyla bölge illerine de sağlık hizmeti verecek.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Berktaş’a göre, Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5 yıldızlı konfora sahip.

Her yıldızın farklı bir anlam taşıdığını ifade eden Prof. Berktaş, ''Birinci yıldızımız hastanemize gelen hastalarımızı karşılama ve bekleme salonlarıdır. İkinci yıldızımız, poliklinik hizmetlerimiz, üçüncü yıldızımız acil ve yoğun bakım hizmetlerimiz, dördüncü yıldızımız servislerimiz, beşinci yıldızımız ise ameliyathane birimimizdir. Toplamda bu 5 alanda, 5 yıldızlı hizmet veriyoruz. Hastanemiz sağlık alanında Diyarbakır ve Erzurum'dan sonra en büyük kapasiteye sahip. Sayısı 150'ye ulaşan poliklinik hizmetlerimiz var. Acilde 40 yatağa ulaşan bir servisimiz var. Bölgenin en büyük acil ve yoğun bakım servisine sahibiz. Acil serviste en son teknoloji kullanarak hizmet vereceğiz'' diye konuştu.

''KALP NAKLİ YAPILABİLECEK''
Van'daki tüm hastanelerin ameliyathane sayılarından daha fazla ve modern hizmet veren bir bölümü, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde oluşturduklarını kaydeden Berktaş, şunları söyledi:

''Toplam 18 ameliyathane var. Geçen hafta Koşuyolu Kalp Hastanesi'nden bir grup doktor hastanemizi ziyaret etti. Onlarla kalp nakli dahil, yapılabilecek bir kardiyoloji merkezinin birlikte güçlendirilmesi çalışmasını konuştuk ve prensipte anlaşmaya vardık. İnşallah her alanda olduğu gibi bu alanda da en üst düzeyde bölgenin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek sağlık hizmetini vereceğimizi ümit ediyoruz.''

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüm hastanelerin kapasitesini aşacak bir hizmetle çalışacaklarını anlatan Berktaş, ''640 yatakla hizmet verecek tesisimize, günde 15 bin kişiye hizmet vermeyi planlıyoruz. Bakanlığının 2023 yılı için 'Sıfır Sağlık Sorunu' projesi var. Biz bu projenin bölgedeki ilk hastanesiyiz. Burası Van'ın sağlık kampüsü. Bölgenin sağlık üssü olacak. Bu hastanenin, Muş, Bitlis, Ağrı, Hakkari ve Van illerinin bütün sağlık sorunlarını çözen bir merkez olması planlanıyor. Bu, heyecan verecidir'' dedi.

Prof. Dr. Berktaş, binanın yüklenici firma tarafından TOKİ'ye teslim edilmesinin ardından yaklaşık 1 ay içinde tam kapasiteyle hizmet verileceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...