“Zoom” etkisi: Estetik ameliyatların sayısı pandemi esnasında patladı

ABD’li doktorlar, yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle yüz yüze iletişimin terk edilmesinin estetik operasyonlarda artışa neden olduğunu açıkladı. Buna göre aylardır evden çalışan kişilerin bir kısmı , “Zoom”  üzerinden iş arkadaşlarıyla ya da aileleriyle bağlantı kurduklarında gördüklerini beğenmediklerine karar veriyor. Memnun olmadıkları ise iş arkadaşları ya da aileleri değil, kendi yüzleri... Doktorların ifade ettiğine göre, çift çene, kaş çatlakları, düşük göz kapakları, göğüs ve burun  estetiklerine olan talep pandemi esnasında hiç olmadığı kadar yükseldi.

Haberler - ntv.com.tr 06.01.2021 - 17:14

“Zoom” etkisi: Estetik ameliyatların sayısı pandemi esnasında patladı

ABD’li doktorlar, yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle evden çalışmak zorunda kalan insanların “Zoom”  benzeri görüntülü konuşma platformlarında kendi görünüşünü beğenmedikleri gerekçesiyle estetik operasyonlara başvurduklarını açıkladı. 

"EVDEN ÇALIŞMA GİZLİCE OPERASYON YAPTIRMAK VE İYİLEŞMEK İÇİN FIRSAT"

San Francisco'da yüz ve göğüs cerrahisi uzmanı olan Doktor Carolyn Chang,  "20 yıllık kariyerim boyunca, hiç bu kadar çok insanın aynı anda yüz operasyonu geçirmek istediğini  görmedim. Pandemi, bastırılmış talebin kapılarını açtı. Çünkü insanlar,  birdenbire kendilerini Zoom'da gördüler ve kusurlarını fark etmeye başladılar. Hayatlarının ne zaman normale döneceğini de bilmiyorlar. Bu yüzden karantina dönemi, ayrıca  onların operasyonlarını gizlice yaptırmasını sağlayıp gözlerden uzak iyileşebilecekleri bir fırsat dönemi” ifadelerini kullandı. 

EN FAZLA TALEP YÜZ GERDİRME AMELİYATLARINA

Bununla birlikte Chang, pandemi döneminde hastaların en çok yaklaşık 20 bin dolara mal olan yüz germe operasyonu için başvurduğunu söyledi.Chang’in, ismini vermek istemeyen 50 yaşındaki  biyoteknoloji şirketicisi yöneticisi olan hastası, "Salgının  başlarında Zoom'da kendime baktığımı ve 'Benimle dalga geçiyor olmalısın - bu düşündüğümden daha kötü' diye düşündüğümü hatırlıyorum. Bu yüzden yüzümü ve boynumu gerdirmeye karar verdim” diyerek operasyona nasıl karar verdiğini anlattı.

AMELİYATHANELER 2021 YAZINA KADAR DOLDU

Diğer taraftan Palo Alto'da Silikon Vadisi’nde yer alan L&P Aesthetics adlı estetik merkezinin kurucuları olan Sachin Parikh ve David Lieberman, ABD’de bahar aylarında  zorunlu olmayan tıbbi hizmetlerin devlet tarafından durdurulmasına rağmen, şu anda geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla hastaya sahip olduklarını söyledi. 

Covid-19 vakalarının ABD’de ortaya çıktığı Ocak ayında ameliyatları birlikte gerçekleştiren Parikh ve Lieberman, yıl içinde 30 hastanın ameliyatını yeniden planlamak zorunda kaldıklarını söyledi. Ancak, yaz aylarında yüz germe, boyun germe, dudak kaldırma, cilt yenileme ve burun estetiği için artan talebe ayak uydurmak için hafta sonları çalışmaya başladıklarını açıkladılar. 2021 yazına kadar yeni randevu veremediklerini aktaran doktorlar, "Yüzünü gençleştirmeyi düşünen herkes  aniden bunu yapma zamanının geldiğine karar verdi. Daha önce hiç bu kadar yoğun olmamıştık" açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği başkanı Dr. Joseph Losee konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  "Üye cerrahlarımızdan, pandeminin ortaya çıkmasından bu yana  kozmetik yüz ameliyatları taleplerinde artış olduğunu öğrendik, ancak bunun nedeninin altında Zoom ya da farklı bir etkenini olup olmadığını net olarak bilmiyoruz. 2020 verilerinin tamamı 2021 baharına kadar mevcut olamayacak” dedi.

CORONA VİRÜS BEYNİ NASIL ETKİLİYOR?

Sayfa Yükleniyor...