3. Uluslararası Kadın Şiir Festivali FeminİSTANBUL başlıyor

UNESCO’ya bağlı WFP’nin gözetiminde yapılan Uluslararası Kadın Şiiri Festivali 'FeminİSTANBUL' bu yıl 1-3 Kasım tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenecek. “Birlikte Çeşitlilik” manifestosuyla yola çıkan FeminİSTANBUL; kadınlığın sorunlarına dair evrensel bir fikir, sanat ve diyalog platformu olmayı hedefliyor.

3. Uluslararası Kadın Şiir Festivali FeminİSTANBUL başlıyor

UNESCO’ya bağlı WFP’nin gözetiminde yapılan Uluslararası FEMİNİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali, 1-3 Kasım tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenecek. Teması kadın, kadın sorunları, kadının her türlü halini içeren festivalin düzenleyicileri, festivali cinsiyetçi ya da salt feminist bir festival olmamakla birlikte Türkiye’de bir ilk olarak tanımlıyor. Kadın temalı şiirleriyle, kadın, erkek, LGBT, her dilden, her cinsten, dinden, ırktan ve milletten şair bu etkinliğe katılıyor. 

DÜNYANIN HER YERİNDEN ŞAİRLER KATILIYOR

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalin organizasyon komitesinde Hilal Karahan, Dilruba Nuray Erenler ve Emel Koşar var. Festival, dünyanın her yerinden gelen şairleri ağırlamaya devam ediyor. Hindistan, Peru, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya, Macaristan'dan gelen şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını şiirle dile getiriyor; birlikte çözüm üretmeye çalışıyor ve ulusal kıyafetleriyle şiir okuyorlar.

TEMA: BİRLİKTE ÇEŞİTLİLİK

İlk defa 2016 yılında düzenlenen organizasyonun manifestosu “Anadiline karşı kadın dili” olarak oluşturulmuş; teması edebiyat ve şiirde kadın dilini incelemek üzerine kurulmuş. 2017 yılında “Tuzun Sınırları”yla mülteci sorununa değinilmiş ve mülteci şiirleri okunarak bu konuya dikkat konulmuş. Bu yılın teması ise “Birlikte Çeşitlilik”.

Temayı UNESCO’ya bağlı World Festival of Poetry (Dünya Şiir Festivali) organizasyonunun Kıtalararası Direktörü ve Writers Capital Foundation (Kapital Yazarlar Vakfı)’nın Genel Sekreteri olan Hilal Karahan şöyle açıklıyor:

"Dünyanın farklı ülkelerinde farklı kadınlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Biz kadınlar değişiğiz, farklıyız, çeşitliyiz. Ama temelde hepimiz dünyanın ve insanlığın üretenleriyiz. İnsanlık varsa bizim sayemizde var. Biz kadınların ortak mirası ve ortak özelliği bu çeşitliliktir. Çeşitliliklerimizi kucaklıyoruz. Kadın olmayı kutluyoruz ve bir armağan olarak kabul ediyoruz. İşte bu kutlama için buluşuyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım hep birlikte olmak ümidiyle..."

3. Uluslararası Kadın Şiir Festivali FeminİSTANBUL başlıyor - 1 Hilal Karahan

2018 ULUSLARARASI FEMİNİSTANBUL KADIN ŞİİRİ ANTOLOJİSİ

Önceki yıllardan farklı olarak bir de şiir antolojisi hazırladıklarını belirten Karahan, “2018 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi’ne tüm dünyadan 55 şair katıldı. Çevirileri ben, Ayten Mutlu, Mehmet Hakkı Suçin, Volkan Hacıoğlu ve Mesut Şenol yaptık. Dünyada pek çok benzer çalışma olmasına rağmen, Türkiye’de bir ilk oldu. İnşallah bundan sonraki yıllarda da devam edecek” şeklinde konuştu.

FEMİNİSTANBUL DİRKTÖRÜ HİLAL KARAHAN KİMDİR?

Türk şair, yazar, çevirmen. Operatör Doktor Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı. 2 çocuk annesi. Onlarca şiir, deneme ve çeviri kitabı var. Şiirleri pek çok dile çevrildi; İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Romence, İtalyanca, Sırpça kitapları basıldı. Uluslararası önemli şiir festivallerinde, kongre ve seminerlerde Türkiye’yi başarıyla temsil eden, bildiri sunan, eserleriyle çok dilli antolojilerde yer alan bir kadın şair.

Kitapları Yaşar Nabi Nayır, Cemal Süreya, M. Sunullah Arısoy, İsmet Kemal Karadayı şiir yarışmalarında ödül aldı. Bunun yanı sıra uluslararası prestijli şiir ödülleri olan; UNESCO’ya bağlı Dünya Barış Enstitüsü’nden “World Icon of Peace” ödülü, İtalya’da düzenlenen Verbumlandi-art “Citta del Galateo” Uluslararası Şiir Ödülleri’nde, İngilizce Şiir dalında birincilik, Kazakistan’da World Nations Writers’ Union, “Pride of the Globe” Uluslararası Kültür Ödülü, İtalya’da düzenlenen “Paestum Poseidonia” XXIV. Uluslararası Şiir Ödülü’nde Yabancı Şiir dalında birincilik aldı.

Türkiye PEN, Edebiyatçılar Derneği ve Türk Dil Derneği üyesi. UNESCO’ya bağlı Dünya Şiir Festivali (WFP) organizasyonunda kıtalararası direktör, Kapital Yazarlar Vakfı’nda (WCF) genel sekreter, Dünya Barış Enstitüsü’nde (WIP) Türkiye elçisi ve Uluslararası Diplomasi ve Adalet Konsülü’nde (ICDJ) Türkiye üyesi. 3 yıldır Uluslararası Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali’ni organize ediyor.

Sayfa Yükleniyor...