38. İstanbul Film Festivali'ne başvurular başladı

Buyıl 5-16 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak olan 38. İstanbul Film Festivali'ne başvuru süreci başladı.

03.11.2018 - 10:13

38. İstanbul Film Festivali'ne başvurular başladı

38. İstanbul Film Festivali'ne başvurular açıldı. İstanbul’un en uzun soluklu, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali bu yıl 38. yaşını kutluyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan festivalin başvuru süreci başladı.

5-16 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak olan festival, dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden Türkiye sinemasının en yeni yapımlarına, klasiklerden yeni keşiflere, efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtlara ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Nisan ayında sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için son başvuru tarihi 25 Ocak 2019 olarak belirlendi. 

38. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Türkiye sinema endüstrisinin kalbi de İstanbul Film Festivali’nde atacak. Festivalin ortak yapım, eğitim ve networking platformu Köprüde Buluşmalar, 11-12 Nisan’da festival kapsamında yapılacak.

Festivalin ödülleri bu sene de bol. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor; ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

Sayfa Yükleniyor...